Rak je v večini primerov posledica tega, kako živimo in kaj jemo
V Zahodnem svetu za rakom dojke zboli kar vsaka osma ženska, število obolelih pa z leti narašča. V Sloveniji, kot navaja združenje proti raku dojk Europa Donna, je rak dojk najpogostejši rak pri ženskah, saj je vsak peti nov primer raka pri ženskah, rak dojk. Zaradi raka dojk umre v Evropski uniji vsako leto 87.000 žensk, pri nas pa okoli 400. Čeravno raka radi pripišemo dednosti, to je sicer tudi eden izmed dejavnikov večje nagnjenosti k tej bolezni, je dednost vendarle le vzrok za nagnjenost, nikakor pa ne vzrok za bolezen. Večina rakavih obolenj je namreč posledica sprememb v naravi, ki ji povzročamo ljudje, trdi dr. Lejla Kažinić Kreho, avtorica knjige Prehrana 21. stoletja za ženske. To, kar jemo, pijemo in vdihavamo, bi naj povzročilo kar 90 odstotkov rakov. Celo najbolj konzervativni zdravniki priznavajo, da je kar tri četrtine rakavih obolenj posledica našega življenjskega sloga, še navaja Krehova.
Kako živijo Kitajke?
Tako je tudi z rakom dojk. Še pred dvajsetimi leti je za rakom dojke zbolela le vsaka dvajseta ženska, danes v Zahodnem svetu zboli vsaka osma. Na kitajskem podeželju se število obolelih ne povečuje. Za rakom dojke zboli le ena ženska na 9000 žensk! Kako je to mogoče? Poglejmo, kaj piše dr. Krehova.
– Le malokatera Kitajka je predebela
– Prehrana Kitajk vsebuje 70 odstotkov ogljikovih hidratov, Zahodnjakinj pa le 40 odstotkov
– Kitajska prehrana vsebuje 14 odstotkov maščob, zahodna 30 odstotkov
– Kitajke pojedo le 1 odstotek živalskih maščob, Zahodnjakinje pa 11 odstotkov. Kitajke pojedo poleg tega tudi veliko rib, jac in perutnine ter le malo svinjine in teletine
– Kitajke praktično ne jedo mlečnih izdelkov, na Zahodu z mlečnimi izdelki pojemo neverjetnih 40 odstotkov zaužitih kalorij
Zakaj je prehrana Zahodnjakinj tako nevarna?
Mleko in mlečni izdelki, ki ga tako radi uživamo Zahodnjaki, danes vsebuje antibiotike in rastne hormone, ki vplivajo na razvoj raka dojke in prostate. Mastna hrana povzroči, da se presežek estrogena težje izloči iz telesa. Estrogen in druge kancerogene snovi se iz telesa lažje izločijo, če zaužijemo več rastlinskih vlaknin in ogljikovih hidratov. Živila, bogata z fitoestrogenom, kot so čičerika, laneno seme, leča in soja, pa tudi ščitijo pred rakom dojke. Fitoestrogene je treba uživati vsakih osem ur, saj toliko časa traja, da se absorbirajo v telesu.
Več o tem, katera so še najboljša živila proti raku dojke in raku nasplošno, dr. Lejla Kažinić Kreho opisuje v zgoraj omenjeni knjigi, v kateri bo zagotovo vsaka ženska našla veliko koristnih informacij o preprečevanju najpogostejših ženskih bolezni.