Leča je bogata z beljakovinami in vlakninami, ki pomagajo zniževati holesterol, predvsem pa ima zelo veliko železa – kar dvakrat več od drugih stročnic. Od drugih stročnic se leča razlikuje tudi po času kuhanja. Ta je pri leči namreč zelo kratek, pri nekaterih vrstah zadostuje že 20 minut. Poleg železa ima leča tudi večino vitaminov B kompleksa in folno kislino, ki je še posebej pomembna za ženske v rodni dobi, saj zmanjšuje tveganje za prirojene napake.
Leča je lahko vseh barv
Leča je pisana stročnica, kupite lahko rdečo, rumeno, zeleno, rjavo in črno lečo. Zelo je priljubljena pri vegetarijancih kot odličen vir beljakovin in železa. Primerna je tudi za tiste, ki se morajo mesu odpovedati zaradi zdravstvenih razlogov, saj ne le, da leča nima holesterola, ampak ga celo pomaga zniževati.
Italijani jedo lečo za na prvi dan novega leta, saj naj bi to prinašalo denar. Zrnca leče namreč spominjajo na zlatnike. Indijci jedo lečo, ki ji pravijo dal, skoraj pri vsakem obroku ali vsaj dvakrat dnevno. Kavita Mehta, ki ureja spletno stran, posvečeno indijski kuhinji, pravi, da je dal v spodobnem indijskem gospodinjstvu na jedilniku vsak dan. Zanimivo je, da je dal pravzaprav zelo poceni in mu pravijo tudi „hrana za reveže“.
Imaš tudi ti kak recept z lečo? Dodaj svoj prispevek pod člankom!
Postani prijateljica Ženske.si na Facebooku in se pridruži najboljši družbi žensk!