Kalcij je nujno potreben za obnovo kosti in delovanje osnovnih življenjskih procesov
Kalcij je prevladujoč mineral v človeškem telesu, ki se nenehno dodaja in hkrati izloča iz kosti. Strokovnjaki priporočajo vnos kalcija v organizem iz večih razlogov, dnevna potreba po tem mineralu pa je odvisna predvsem od življenjskega obdobja. Je nujno potreben za obnovo kosti in zob ter še za nekatere druge procese v našem organizmu, kot so delovanje mišic, živcev in srca. Če ga s hrano ne vnesemo dovolj, je organizem tisti, ki ga priskrbi iz zalog, torej iz kosti, kar pomeni zmanjšanje kostne gostote in tveganje za nastanek osteoporoze.
Od nosečnosti do osteoporoze
Če imate med nosečnostjo v telesu premajhno količino kalcija, se potrebe deteta za tem mineralom, ki je nujno potreben za njegovo rast, izloča iz vaših zob in kosti. Posledice tega ženske občutijo šele kasneje, še posebej v obdobju menopavze, ko mnoge obolijo za osteoporozo. Pri tej vedno bolj razširjeni bolezni se zmanjšuje gostota kosti, zaradi česar te postanejo krhke.
Kolikšen dnevni vnos kalcija je optimalen?
Za otroke je potrebno nekje do 800 miligramov, 1200 za mlade ter za nosečnice in tiste ženske, ki dojijo. Nosečnice teh 1200 mg dnevno lahko pridobijo v mleku ter mlečnih izdelkih, saj ima ponavadi skodelica polnomastneg mleka (2dcl) nekje okoli 300 miligramov kalcija. Pri nosečnicah je potreba po kalciju večja, zato je nujno potrebno povečati tudi njegov vnos. V starejšem življenjskem obdobju, kot tudi pri osteoporozi, je priporočljiv dnevni vnos 1000 do 1500 miligramov kalcija na dan.
Katera živila vsebujejo veliko kalcija?
Najbolj priporočljiva je uravnotežena prehrana z vnosom živil, ki so še posebej bogata s kalcijem. Kalcij dobimo predvsem z mlekom in mlečnimi izdelki, ribami, morski sadeži, zeleno listnato zelenjavo, manjše količine pa so prisotne tudi v sadju in mineralnih vodah ter nekaterih drugih živilih.
Sonce – bogat vir vitamina D
Kalcij prehaja v kosti le ob prisotnosti vitamina D. Za uspešno preprečevanje in zdravljenje osteoporoze je torej nujno potrebno zagotoviti tudi redni vnos tega vitamina, ki sicer nastaja v koži, ki smo jo izpostavili sončnim žarkom. Če vsaj štirikrat na teden svoje roke in obraz izpostavimo sončnim žarkom, je to že dovolj, da se v koži ustvari potreben vitamin D. Sicer ga lahko pridobimo tudi s hrano (mlečni pripravki, jajčni rumenjak, jetra, morske ribe) in vitaminskimi pripravki, kar je morda dobra rešitev za zimske dni.
Če kalcija v telo ne vnesemo dovolj, se osvobaja iz kosti, pri mladih in otrocih pa lahko to privede do počasne rasti. Če niste prepričani o zadostni količini kalcija v vsakodnevni prehrani, je dovolj zgolj to, da jedilnik obogatite s sirom, jogurtom in kefirom. Pred spanjem zaužijte skodelico mleka, za desert pa si privoščite oreške.