Kako vse lahko v kuhinji pripravljamo ajdo?
Ajdo že stoletja pridelujejo tudi na slovenskih tleh. Gre za izjemno, vsestransko uporabno rastlino, ki vsebuje ogromno hranilnih snovi. Na trgu je vse več izdelkov iz ajde, saj jo uporabljajo vsi tisti, ki želijo živeti zdravo. Uporabljamo lahko ajdova semena, predvsem za pripravo ajdovega kaše. Iz mletih semen pa dobimo ajdovo moko. Z njo lahko pripravimo odličen ajdov kruh z orehi, tradicionalne ajdove žgance, ajdove krapce, štruklje, rezance, palačinke, polento in še mnogo drugih okusnih jedi. Iz ajdovih cvetov pa čebelarji pridelujejo slasten med.
Ajda – zakladnica zdravja
Ajda vsebuje visoko kakovostne beljakovine in za kar 2-3 x več aminokislin kot navadna pšenična moka. Je zakladnica zdravilnih komponent: flavonoidi so naravni antioksidanti in pomagajo pri virusnih okužbah; fitosteroli pomagajo pri zniževanju ravni holesterola v krvi in ob rednem uživanju jedi iz ajde krepijo imunski sistem; fagopirini preventivno pomagajo proti pojavu diabetesa tipa II.
Ajda je bogat vir vitaminov in mineralov. V njej najdemo predvsem vitamine B kompleksa (B1, B2 in B6) ter minerale, kot so cink, mangan, baker, kalij, magnezij, fosfor in železo. Več kot primerna je tudi za vse tiste, ki ste na dieti ali se prehranjujete zdravo, saj ima nizek glikemični indeks in je lahko prebavljiva. Ajda prav tako ne vsebuje glutena, tako da je primerna tudi za vse tiste, ki imate probleme s celiakijo.
Naj se ajda še danes znajde na vašem jedilniku!
Avtorica prispevka sem Urška Pavčnik. Leta 2012 sem izdala knjigo z naslovom Zdrava prehrana za nosečke. Z vami bom delila koristne informacije v zvezi z živili, okusne recepte, z veseljem pa bom odgovorila tudi na kakšno vprašanje. Obiščite mojo spletno stran.