Kapsaicin ima pozitiven vpliv na ožilje in kri
Kapsaicin je tista snov v pekočih paprikah (npr. čiliju), ki je odgovorna za njen pekoč oziroma začinjen okus. Toda pekoč okus ni edina lastnost, ki mu jo lahko pripišemo, kapsaicin ima namreč tudi pomembno zdravilno vlogo, saj ščiti srce in ožilje pred nevarnim holesterolom oziroma znižuje maščobo v krvi.
Znižuje slabi holesterol, na dobrega ne vpliva
Holesterol je naravna maščoba, ki nastaja v jetrih. Ker opravlja številne pomembne naloge v človeškem organizmu, predstavlja zelo pomembno sestavino, ki pa v prevelikih količinah postane zdravju škodljiva. Poznamo dve vrsti holesterola, in sicer »dobri holesterol« (HDL – lipoproteini visoke gostote; prenašajo odvečen holesterol v jetra, kjer se izloči iz telesa, ter skrbijo za elastičnost ožilja) ter »slabi holesterol« (LDL – lipoproteini nizke gostote; ostanejo v telesu). Po najnovejših študijah sodeč ima kapsaicin to pozitivno lastnost, da znižuje nivo slabega LDL holesterola, medtem ko na nivo dobrega HDL holesterola ne vpliva. In kaj to pomeni za naše zdravje? Vsi, ki radi jedo mastno hrano, lahko do določene mere v pozitivnem smislu vplivajo na nivo škodljivega holesterola z uživanjem pekočih dodatkov, kot na primer pekoče paprike ali čilija.
Študija prihaja s Kitajske
Znanstveniki iz Chinese University of Hong Kong so raziskali vpliv kapsaicina na zdravje srca. V ta namen so znanstveniki hranili hrčke s holesterolom bogato hrano, medtem ko je samo polovica živali dodatno prejela še kapsaicin in kapsaicinu podobne snovi. Znanstveniki so pred in po poskusu preverili zdravstveno stanje živali ter tako prišli do naslednjega zaključka: hrčki, ki so prejeli pekočo hrano oziroma kapsaicin, so imeli v krvi manj LDL holesterola kot hrčki v drugi testni skupini. Vrednost HDL holesterola pa je ostala pri obeh skupinah nespremenjena.
Kapsaicin ščiti pred srčnim infarktom in kapjo
Poleg tega je znanstvenikom uspelo dokazati, da kapsaicin ščiti pred nevarnim kopičenjem snovi v krvnih žilah, s čimer pripomore k preprečevanju zamašitve žil in posledično k preprečitvi srčnega infarkta ter kapi. Kapsaicin naj bi tudi blokiral gen, ki proizvaja beljakovino COX-2, ki napenja mišice ter krvne žile in jih s tem naredi manj prožne.
Kapsaicin se že dlje časa uporablja v kozmetični industriji
V kozmetični industriji in medicini je delovanje kapsaicina sicer znano že dlje časa. Tega se namreč uporablja v izdelkih za piling in pri zdravljenju artritisa ter bolečin. Poleg tega pričajo starejše študije o tem, da imajo ljudje, ki pogosto uživajo pekočo hrano, nižji krvni tlak in da pri njih obstaja manjša nevarnost tvorbe krvnih strdkov.
Ščitil naj bi tudi proti raku
Pozitivne učinke pri zdravljenju raka s pomočjo kapsaicina pa je uspelo dokazati znanstvenikom iz Anglije. Zmožen naj bi bil namreč uničiti rakaste celice, ne da bi pri tem poškodoval zdrave.
Kapsaicin ni nadomestek za predpisana zdravila
Čeprav je znanstvenikom uspelo dokazati pozitiven vpliv kapsaicina na zdravje, hkrati opozarjajo, da njegovih učinkov ne smemo razumeti kot nadomestka za predpisana zdravila, temveč lahko ljudje, ki radi jedo mastno hrano, s pekočimi dodatki nekoliko zmanjšajo negativen vpliv slabega holesterola.