Kofein je postal dnevni ritual. Nekateri kavo spijejo samo ob zajtrku, drugim služi kot nadomestek vseh drugih dnevnih napitkov. Pa vendar je treba pri količini popite kave paziti, saj je kofein glavni povzročitelj marsikatere težave, kateri sicer ne najdemo vzroka.
Nespečnost, glavoboli, kronična utrujenost
Kofein je priljubljen predvsem zaradi svoje lastnosti, da posameznika za nekaj ur napolni z neizmerno energijo. Blokira namreč molekulo adenozin, ki možganom sporoča, kdaj je telo utrujeno in nujno potrebuje počitek. Ker možgani podatka o utrujenosti ne dobijo, se lahko po zauživanju kofeina v prevelikih količinah energično stanje vitalnosti kaj kmalu spremeni v napad panike. Prepoznamo ga po potenju, oblivanju mrzlice, po tresenju rok, mišljenje take osebe pa postane izključno negativno in pesimistično. Na udaru kofeinskih učinkov je tudi obdobje predmenstrualnega sindroma, saj se v kombinaciji z uživanjem čokoladnih izdelkov pojavijo veliko močnejši glavoboli, občutki napihnjenosti in krči. Zaradi nenehnih težav z nespečnostjo pa lahko kofein privede do kronične utrujenosti, saj oseba nima dovolj kakovostnega spanca, zato je njena produktivnost veliko manjša kot običajno.
Kofein vpliva tudi na razvoj osteoporoze in nosečnost
Zaradi svoje sestave kofein pri vsakodnevnem konzumiranju povzroča odvisnost, njegova abstinenca pa se kaže v razdraženem, utrujenem in depresivnem počutju.
Nenehno uživanje kofeina je povezano tudi s primeri visokega krvnega pritiska in s povečano izgubo kalcija, kar lahko posledično vodi do težav z osteoporozo in nastajanjanjem ledvičnih kamnov. Znanstveniki na področju ginekologije ugotavljajo, da utegnejo večje količine kofeina (4 do 7 skodelic na dan) v veliki meri zvišati tveganje za splav ali mrtvorojenega otroka.
Kofein postaja preveč konzumirana droga, ki se je ljudje vsakodnevno poslužujejo. Tako kot pri vse stvareh, je tudi tu ključ do uspeha zmernost. Ena skodelica kave nima namreč nikakršnih nevarnih učinkov na vaš organizem, prav tako naj bi zadovoljila vse vaše želje in potrebe po kofeinu. Ne pozabite, da imajo veliko kofeina tudi nekatere druge pijače, npr. kokakola, in celo živila kot je temna čokolada.
V Enciklopediji spolnosti pa lahko preberete vse na temo nosečnosti in zdravja.