Torte in kolački
Če si zelo sladkosneda, so morda za tistih nekaj odvečnih dlačic krive prav torte in kolački. Namreč pretirano uživanje velikih količin sladkorja in rafiniranih ogljikovih hidratov, kot jih je moč najdi v torticah in kolačkih, lahko povzroča pretirano poraščenost. Takšna hrana ima visok glikemični indeks, kar pomeni, da lahko hitro sprošča svojo energijo in moti delovanje inzulina – hormona, ki nadzoruje nivo krvnega sladkorja. V takšnih okoliščinah hormon postane manj učinkovit pri nalogi uravnavanja sladkorja v krvi, zato ga telo mora proizvesti več. Problem nastane, ker lahko visoka raven insulina jajčnike spodbudi k večjemu sproščanju testosterona, kar vodi v rast odvečnih dlačic po telesu.
Policistični jajčniki
Policistični jajčniki prizadenejo 10 do 15 odstotkov žensk. Jajčniki ne delujejo pravilno in so prekriti z majhnimi cistami. Posledično se jajčeca nepravilno sproščajo ali pa se sploh ne sprostijo, kar povzroča neredne menstruacije, pogostokrat tudi zmanjšano plodnost in aknasto kožo. Eden najpogostejših simptomov policističnih jajčnikov so tudi visoke ravni moških hormonov (androgenov), kar povzroča tudi pretirano poraščenost. Androgeni so prisotni v telesu vsake ženske, vendar včasih telo androgenov proizvede več, ali pa so le folikli dlačic bolj občutljivi nanje, kar se nato kaže v obliki neželenih dlačic. Kadar je pretirana poraščenost posledica hormonskega neravnovesja, se ponavadi kaže na področju brade, zgornje ustnice, zalizkih, prsih in notranji strani stegen.
Težave s kožo
Ljudje s težavami na koži, kot so recimo ekcemi, luskavica ali psoriaza, lahko prav tako trpijo za pretirano poraščenostjo. Namreč kožne težave lahko povzročijo vnetje, ki poveča dovajanje krvi v določene predele kože, kar spodbuja rast dlačic, poleg tega pa spodbuja tudi obnavljanje celic.
Partnerjev testosteronski gel
Če moški uporablja testosteronski gel, da bi uravnovesil nivoje hormona v svojem telesu, ta gel lahko vpliva tudi na njegovo partnerico, in sicer v primeru, da pride v stik z njeno kožo, spodbudi pa lahko rast neželenih dlačic na obrazu. Enako se lahko zgodi s testosteronom, ki je ženski priporočen v namene dvigovanja libida. Podoben učinek na telo imajo izdelki proti izpadanju las in plešavosti, ki vsebujejo minoksidil, če pridejo v stik z deli telesa kot so čelo, prsti ali zadnja stran dlani.
Anoreksija
Pri ženskah, ki trpijo za anoreksijo, se ponavadi razvijejo svetle, nežne dlačice, imenovane lanugo dlačice. Te dlačice se pojavijo na rokah, prsih in obrazu, kaj spodbuja njihov razvoj, pa zaenkrat še ni povsem znano. Strokovnjaki predvidevajo, da ne gre toliko za hormonsko motnjo kot morda za pomanjkanje določenih vitaminov in hranilnih snovi.
Steroidi
Kortikosteroidi so priporočljivi za zmanjšanje vnetja v telesu in so predpisani v primeru astme ali revmatoidnega artritisa. Vsebujejo sintetično verzijo hormona kortizola, ki se sčasoma količinsko poveča v telesu. Kadar se kortikosteroidi jemljejo več kot 4 do 6 mesecev, lahko pride do tako imenovanega Coushingovega (Kušingovega) sindroma, ki povzroča večanje telesne teže, rdeč in zabuhel obraz ter odvečne dlačice po celem telesu.
Menopavza
Ko se v obdobju menopavze nivoji estrogena v telesu pričnejo nižati, lahko prevlada testosteron. Ne gre za večje proizvajanje testosterona, le ravnovesje med njim in estrogenom se spremeni, kar pri ženskah izzove tudi nekaj moških potez, na primer izgubo las ali odvečne dlačice. Prav tako lahko na spremembe dlačic vplivajo tudi nekatere kontracepcijske tabletke.