Vsak bombaž ni povsem naraven
Čeprav o bombažu radi pomislimo, da gre za naravno tkanino, to vedno ne drži. Namreč ključnega pomena pri pridobitvi bombaža, iz katerega se kasneje izdelajo tekstilni izdelki, je njegova pridelava, pri čemer včasih uporabijo sintetična gnojila in druga kemična sredstva, ki onesnažujejo okolje in naše zdravje. Obdelovanje s kemičnimi sredstvi se nadaljuje tudi v tovarni, kjer so lahko uporabljene težke kovine, belila, dodatki na osnovi nafte, itd. Raziskave kažejo, da imajo delavci, ki so v procesu proizvodnje izpostavljeni pesticidom in insekticidom, večje zdravstvene težave kot tisti, ki so prisotni pri organski proizvodnji bombaža.
Kakšen je organski bombaž?
Pri pridelavi organskega bombaža gre za sodelovanje z naravo. To pomeni, da pridelovalci uporabljajo organska gnojila, ki imajo zelo majhen vpliv na okolje, pri postopku predelave pa ni prisotnih nobenih kemikalij. Organski bombaž je naraven, zračen, neškodljiv in primeren tudi za občutljivo kožo. Poleg tega je tudi mehkejši na dotik, močnejši in obstojnejši. Običajen bombaž, ki ga pridelujejo s pomočjo škodljivih kemičnih snovi, se hitreje obrabi in spere, obenem pa lahko tudi nadraži kožo. Negativnih vplivov sintetično pridelanega bombaža se zavedajo tudi trgovci, zato skušajo uvesti vedno večjo uporabo organskega bombaža. Posebej naklonjeni so mu proizvajalci otroških oblačil.
Kaj je certifikat organske oziroma ekološke pridelave?
Certifikat organske oziroma ekološke pridelave (Organic Exchange Certificate) si prislužijo izdelki, ki so pridelani strogo v skladu z merili, ki jih določa in preverja neodvisna organizacija Global Organic Textile Standard. Ta skrbno pregleda pridelovalne površine, predelovalne prostore in postopke, ki jih proizvajalci uporabljajo, preden kupcu zagotovi, da je izdelek povsem organskega izvora. Obenem tudi opraviči malce višjo ceno izdelka, vendar poudari, da gre biološko pridelan in kakovosten izdelek.
Kje najdeš največ oblačil iz organskega bombaža?
Sodeč po poročilu Textile Exchange je bil lani največji uporabnik organskega bombaža znamka H&M. Na drugem mestu mu sledi podjetje C&A, nižje na lestvici največjih uporabnikov organskega bombaža pa so še podjetje Nike, Zara, Inditex, Adidas, Greensource, Anvil, Target, Disney Consumer Products in Otto Group. Otroške izdelke iz organskega bombaža lahko kupiš tudi preko spleta, med drugim v slovenski spletni trgovini Bombazek.si. Nekatere znamke so povečale porabo organskega bombaža, saj so kupci vedno bolj naklonjeni njegovi uporabi.