“Med vsemi pijačami je vino najbolj koristno, med zdravili najbolj okusno in med živili najbolj prijetno.”
To je že okoli leta 100 zapisal grški zgodovinar in filozof Plutarh, pa še kako prav je imel! Slovenija je tradicionalna pridelovalka odličnih vin. Poleg tega, da v vinih okusimo božanske arome, ima pitje vina v zmernih količinah tudi ogromno pozitivnih učinkov na naše zdravje.
Vino vsebuje kar 80% vode, ostalo pa sestavljajo različne vrste substanc: barvila, čreslovine, etanol, sladkorji kot glukoza in fruktoza, elektroliti, vitamini – še posebej vitamina B6 in C. Vitamin B6 je pomemben za delovanje centralnega živčnega sistema, vitamin C pa je antioksidant.
Z rdečim vinom nad raka
Polifenoli v vinu zmanjšujejo pojavnost raka na pljučih, dojkah, prostati in debelem črevesju. Prav tako zmanjšujejo pogostnost srčno-žilnih obolenj, pojav diabetesa in kapi. Dobro je vedeti, da je v rdečem vinu mnogo več polifenolov kot v belih vinih. Vino je tudi edina alkoholna pijača, ki vsebuje flavanole. Ti preventivno vplivajo na srčno-žilna obolenja. Lepo rdečo barvo dajejo vinu antociani. Gre za farmakološka sredstva, ki imajo lastnosti potencialnih kemopreventivnih spojin. Te vsebuje tudi rdeč paradižnik. Reservatrol v vinu pa deluje preventivno v vseh treh fazah nastajanja rakavih obolenj.
Zmerno pitje vina podaljšuje življenje
Dokazano je, da imajo ljudje, ki zmerno pijejo vino, za kar 34 odstotkov manjšo raven umrljivosti kot pa tisti, ki pijejo pivo ali žgane pijače. Zmerni pivci vina imajo tudi kar 30 odstotkov manj možnosti, da doživijo srčni infarkt, kot pa tisti, ki ga ne pijejo, prav tako imajo 30 odstotkov manj za nastanek dibetesa tipa 2. Antioksidativno in antikoagolativno delovanje raznih snovi v vinu bi lahko imelo pozitivne učinke tudi pri upočasnitvi degeneracije slepe pege, ki povzroči slabšanje vida pri starejših ljudeh. Neka ameriška študija 90 letih prejšnjega stoletja je pokazala, da so imeli starejši ljudje, ki so pili vino v zmernih količinah manj težav s slabšanjem vida kot tisti, ki vina niso pili.
Hujšajmo s pomočjo vina
Artur Agatston, so-avtor knjige Sout Beach diet meni, da lahko vino pozitivno vpliva na vzdrževanje ustrezne telesne teže, če je zaužito skupaj s hrano.Vino lahko sicer povečuje apetit, zato ga je priporočljivo piti ob jedi. Alkohol naj bi upočasnil čas praznjenja želodca in posledično zmanjšal vnos hrane pri obroku. V primerjavi s pivom in ostalimi alkoholnimi pijačami ima vino relativno malo kalorij. 1,5 decilitra rdečega vina ima približno 106 kalorij (443,504 kJ) in 2,51 g ogljikovih hidratov (če je vsebnost alkohola 13 %). Podobna količina belega vina ima približno 100 kalorij ( 418,4 kJ) in 1,18 g ogljikovih hidratov.
In koliko vina je priporočljivo spiti na dan? Strokovnjaki priporočajo 1,5 dl za ženske in 3 dl za moške na dan.
Vino je močan antioksidant
Ali ste vedeli, da je antioksidativna aktivnost enega kozarca rdečega vina (150 ml) enaka:
– 12 kozarcem belega vina
– 2 skodelicam čaja
– 5 jabolkom
– 100 g česna
– 3,5 kozarcem soka črnega ribeza
– 500 ml piva
– 7 kozarcem pomarančnega soka
– 20 kozarcem jabolčnega soka