Tako kot na mnogih področjih življenja tudi pri uživanju kave velja “Odmerek naredi strup”. V določenih količinah je lahko ljubljeni topli napitek tudi koristen za zdravje – do tega zaključka so prišli raziskovalci z univerze Semmelweis v Budimpešti: “Kolikor nam je znano, je to največja študija, ki sistematično spremlja srčno -žilne učinke rednega uživanja kave v skupini ljudi brez diagnosticirane bolezni srca,” pravi avtorica dolgotrajne študije dr. Judit Simon. O metodi še pove: “Naši rezultati kažejo, da redno pitje kave ne predstavlja tveganja za zdravje, in tudi velika dnevna poraba, ki smo jo spremljali 10 do 15 let ni bila povezana z negativnimi učinki na srce in ožilje,” pojasnjuje raziskovalka.
Privoščite si skodelico kave!
Rezultati študije so presenetljivi: zmerno uživanje kave pozitivno vpliva na naše zdravje: “0,5 do 3 skodelice kave na dan bi lahko bile povezane z manjšim tveganjem za možgansko kap ali smrt zaradi bolezni srca in ožilja.” Analiza raziskovalcev kaže, da so imeli tisti udeleženci študije, ki so redno uživali kavo, bolj zdrava in bolje delujoča srca. Simonsova zaključuje: “Naši rezultati kažejo, da je uživanje kave do 3 skodelic na dan povezana z ugodnim vlivom na srčno -žilni sistem.”
DGE (Nemško društvo za prehrano) nima nič proti vsakodnevnemu uživanju do štirih skodelic kave s 350 miligrami kofeina. Pitje kave se mora le med nosečnostjo in dojenjem omejiti na eno ali dve skodelici, razporejeni čez dan. Po drugi strani pa lahko vse, kar presega 4 skodelice na dan, preobremeni organizem. Prekomerno uživanje kave ima tudi neprijetne posledice za naš videz: kofein namreč jemlje vlago iz kože, kar spodbuja gubanje.
Vino? Raje ne
V primeru alkohola pa nove študije kažejo zaskrbljujoče rezultate in po nedavni študiji UC San Francisco lahko en sam kozarec alkohola poveča tveganje za atrijsko fibrilacijo. Rezultati torej razblinjajo mit, da ima alkohol “zaščitne” lastnosti za srce. “Pogosteje in več kot uživamo alkohola, večje je tveganje za akutno atrijsko fibrilacijo,” je dejal profesor Gregory Marcus s oddelka za srce Univerze v Kaliforniji v San Franciscu (UCSF). Tudi majhne količine so lahko zdravju škodljive: “V nasprotju s splošnim prepričanjem, da je atrijska fibrilacija povezana z velikim uživanjem alkohola, se zdi, da je lahko celo kozarec alkohola dovolj za povečanje tveganja,” pojasnjuje zdravnik.