Ribje luske, kostna moka, placenta in urin
Verjetno se vse premalo bralk zaveda, da se za izdelavo kozmetičnih izdelkov uporablja izredno veliko sestavin iz klavničnih ostankov, torej delov mrtvih živali. Najdemo jih v brivski peni, šamponih, kremah za oči, obraznih maskah, obraznih kremah, losjonih za telo in celo v zobni pasti ali dezodorantu. Seveda večina uporabnic tega ne opazi, četudi proučijo vsebino, saj proizvajalci med sestavinami na lepo stekleničko ne napišejo placenta, ribje luske ali kostna moka, poleg tega pa le redkokdo posumi, da so v tako dišečih izdelkih lahko tako gnusne sestavine.
Tudi zapriseženim vegeterjancem, ki se drugače ne dotaknejo hrane ali drugih izdelkov živalskega izvora, niti na kraj pameti ne pade, da sus na primer pomeni svinjska koža, acetilated hydrogenated lard ali adeps suillus pa je le lepše oziroma bolj znanstveno ime za svinjsko mast. Le kdo bi vedel, da ambra prihaja iz kitovega črevesja, cystin pa pridobivajo iz urina in konjske grive? Elastin pridobivajo tudi iz iz zatilnih kit zaklane govedi, morski psi služijo za pridobivanje squalena za šminke, biserni lesk v senčilih za veke pa najpogosteje izvira iz ribjih lusk. Morda vas bo šokiralo tudi dejstvo, da nekatere kožne kreme in obrazne maske izdelujejo iz placente oziroma posteljice živalskih samic.
Škodljive kemikalije
Tudi navidez visoko kakovostni, lepo zapakirani in drago plačani kozmetični izdelki so lahko etično sporni, obenem pa nekatere njihove sestavine lahko škodujejo tudi vašemu zdravju. V določenih kozmetičnih izdelkih se nahaja formaldehid, za katerega je znano, da stara kožo, sumijo pa tudi, da povzroča rakava obolenja. Olja mineralnega izvora, ki tvorijo na koži zapirajoč film, se lahko, kot kažejo raziskave WHO, v telesu obogatijo in povzročijo poškodbe jeter. Sodium lauryl sulfat, pogosto vsebovan v šamponih in milih, pa je cenena in agresivna snov, ki jo najdemo tudi v močnih čistilnih sredstvih za čiščenje garažnih tal ali pečic, in se lahko skladišči v srcu, pljučih in možganih. Včasih proizvajalce izdelke tudi obsevajo, saj tako podaljšajo njihov rok uporabe.
Luknjasti zakoni
Proizvajalci kozmetičnih izdelkov so postali pravi mojstri zavajanja kupcev, ki se v džungli ponudbe enostavno ne znajdejo več. Oznake, kot so z učinkovinami iz narave, brez konzervansov ali brez poskusov na živalih, v principu kupcu ne zagotavljajo dokončne garancije. Obstaja namreč preveč zakonov, ki se jim da izogniti z dvojnim dlakocepstvom. Čeprav etiketa oglašuje, da proizvod ni bil testiran na živalih, to še ne pomeni, da posamezne sestavine proizvoda niso bile testirane na živalih. Pri nekaterih dodatkih obstajajo mejne vrednosti in če so ti pod to mejo, jih ni treba zapisati na deklaraciji.
”Naravni” kemični koktajli
Zavedati se morate namreč, da je večina kozmetičnih izdelkov v 90% sestavljena iz vode in koži neprijaznih naftnih derivatov, umetnih vonjav in drugih kemičnih sestavin. Takemu kemičnemu koktajlu proizvajalci dodajo recimo še nekaj cenenega oljčnega olja, na etiketi pa izpostavijo, da gre za povsem naravno olivno kremo. Dodatno zmedo kupcem prinaša okoliščina, da oznaka naravna kozmetika ni zaščitena in je zato mnogokrat uporabljena, čeprav veliko teh izdelkov večinoma nima nič skupnega z zelišči in naravo, vsekakor ne v taki meri kot namigujeta ime in embalaža. Kupec tako dobi občutek, da je kupil 100 % naravno kremo, ki je zares dobrodejna za njegovo telo, pa čeprav to seveda ne bi moglo biti dlje od resnice.
Če so vas ti podatki vsaj malo prestrašili, je čas, da spoznate veliko bolj varno domačo kozmetiko. Za začetek si preberite, kako se na povsem naraven način znebiti zabuhlih oči.