Bodite previdni pri izbiri fast fooda v restavracijah!
Če bi si rade privoščile hitri obrok, vendar si želite, da ta ne bi bil preveč masten, sladek in drugače nezdrav, dobro razmislite, preden boste naročale. Ne naročite prve stvari, ki vam pade na pamet ali jo zagledate, ampak preučite sestavine. Zavedajte se, da je najbolj zdrav preliv tisti z nekaj kisa (zdravilen je denimo balzamični) ter olja (npr. nekaj kapljic bučnega olja), ki ima veliko manj kalorij od redilnih smetanovih polivk.
V primeru, da je na voljo le slednji, osebje prosite, da vam pripravijo solato brez preliva, prav tako jih lahko prosite za obroke z manj olja, za sladico brez dodane smetane ipd. Prav tako se izogibajte siru, slanini in testu. V restavracijah s fast foodom ne naročite ocvrtih jedi, ampak se rajši odločite za meso in ribe na žaru, za prilogo pa izberite zelenjavo in ne pomfrija. Zraven pijte vodo, saj ima coca cola veliko kalorij, poleg tega pa z njo ne boste resnično nahranili svojega organizma, temveč vnesli le prazne kalorije.
Pomembna je tudi količina fast fooda
Ne sprašujte se samo, kaj od fast fooda boste pojedli, ampak tudi koliko. Namesto velike porcije hamburgerja rajši naročite otroški meni, na koncu pa dobro razmislite, ali zares potrebujete še sladico. Odločajte se za manjše porcije in obroku nikoli ne dodajajte soli, saj so tamkajšnji menuji že tako zelo soljeni.
Čeprav imate radi fast food, vam ta ne bo storil velike škode, če si ga boste privoščili le občasno, npr. enkrat ali dvakrat na mesec, ostale dneve pa se boste zdravo prehranjevali. Na obisk fast food restavracij glejte kot na občasno priložnost, ki pa naj ne postane navada zgolj zaradi dejstva, da se vam doma ne ljubi kuhati. Tudi sami si lahko pripravite okusen in domač fast food, ki pa bo poleg tega še bolj zdrav, saj boste natančno vedeli, iz katerih sestavin ga boste pripravili.
Nekaj idej za domači fast food
Na hitro pripravljene jedi še niso nujno nezdrave. Med fast food bi prav tako lahko šteli različne solate, npr. krompirjevo, mešano solato s pustim piščancem, kumarično solato z navadnim jogurtom ipd. Čeprav so te prigrizki pripravljeni en dva tri, pa so pravzaprav zelo zdravi. Solato polijte z limoninim ali limetinim sokom, ki poleg tega topita maščobe, izogibajte pa se mastnim polivkam in francoski solati, ki je zaradi majoneze in smetane precej redilna.
Tudi hrepenenje po sendviču, celo hamburgerju, lahko potešite na zdrav način. Namesto belega kruha se rajši odločite za polnozrnatega ali pirinega, pa naj bo to toast, štručka ipd. V svoj sendvič rajši ne namažite masla, ki je seveda zelo okusno, vendar boste z njim naredile kar nekaj škode svoji postavi. Tudi kakšna viki krema ali masten sir nista najboljša izbira, temveč sendvič rajši obogatite z listi sveže solate, paradižnikom, čebulo itd.
Namesto šejka s sladoledom, smetano in sadjem, pripravite napitek samo iz zmiksanega sadja in jogurta, namesto kupovanja različnega slanega in sladkega fast fooda (npr. smokijev, čipsa, bobipalčk itd), pa med gledanjem televizije rajši grizljajte študentsko hrano, bogato z mandeljni in oreščki.