Prve znake inkontinence mlade ženske pogosto zanikamo
Z uhajanjem urina se v takšni ali drugačni obliki srečuje veliko ljudi, a le redko kdo se o tej intimni težavi posvetuje s svojim zdravnikom. Pogosto prve znake inkontinence zanikamo -gre za kapljice, ki se pojavijo, ko kihnemo, se zasmejimo ali stečemo za avtobusom – z opravičili, da nismo šli doglo na stranišče ali da imamo vnet mehur, ker si ne upamo priznati, da se to dogaja nam, ki smo še mlade.
“Za inkontinenco trpijo prebivalci različnih starostnih skupin, tako moški kot ženske, in še zdaleč ne le matere velikega števila otrok ter starostnik. Na pojav urinske inkontinence vplivajo spol, starost, število porodov, prekomerna telesna teža, težko fizično delo, kronični kašelj, operacija prostate pri moških, poškodbe, hormonske motnje – pomanjkanje estrogena v menopavzi in druge bolezni.”
je ob svetovnem dnevu inkontinene povedala zdravnica Sonja UKMAR, dr. med, ki v novem pelvičnem centru Zdravje vsem v Ljubljani izvaja v Slovenijo povsem novo terapijo TPM.
Kako se izvaja terapija TPM?
Pri terapiji TPM sedemo na poseben stol, ki s pomočjo magnetne stimulacije 20 minut spodbuja delovanje mišic medeničnega dna. Po domače povedano, gre za fitnes napravo, ki stimulira te pomembne mišice v telesu. Za dobre rezultate je potrebnih nekje 16 terapij.
“Terapija traja 20 min, pacient pa pri tem sedi popolnoma oblečen. Je neboleča in učinkovita terapija, ki ima tudi številne pozitivne ‘stranske’ učinke: poleg tega, da se učinkovito spopada z inkontinenco (90 % uspeh), se pri ženskah zmanjša ali popolnoma odpravi celulit, poveča se libido, poveča se zmožnost doseganja orgazma ter prenehajo bolečine v križu. Pri moških pa se poveča zmožnost zadrževanja urina in izliva ter rešuje težave z impotenco,”
je povedal vodja projekta postavitve Pelvi Centrov po Sloveniji Andrej Sekirnik. Pelvi centre namreč nameravajo postaviti po vsej Sloveniji, ne le v Ljubljani, kjer so prejšnji teden otvorili prvega.
Transpelvična magnetna stimulacija pomaga tudi pri:
• inkontinenci blata in pelvičnem bolečinskem sindromu,
• inkontinenci po prostatektomiji,
• po porodu,
• motnjah potence in libida,
• otrdelosti mišic,
• artrozi kolkov,
• težavah s prekrvavitvijo,
• depresiji,
• celulitu.
Kakšne so izkušnje žensk, ki so metodo TPM preizkusile?
O metodi TPM je pogumno spregovorila gospa Anica Hočevar:
” Imela sem težave z inkontinenco; ob smehu, kašljanju, kihanju, teku … se je nenadzorovano zgodila kakšna kapljica, zato so bili dnevni vložki moj stalni spremljevalec že kar nekaj let. Naj povem,da sem 3-krat rodila in pri gradnji hiše ter v preteklosti pri opravljanju kmečkega dela dvigovala kar nekaj bremen, kar je verjetno pripomoglo k težavam zaradi nekontroliranega uhajanja vode. Po postavljeni diagnozi stresna inkontinenca na osnovi zdravniškega pregleda sem bila s stani Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj povabljena, da sodelujem v klinični raziskavi in se udeležim terapije TPM, kar sem z veseljem sprejela in se terapije tudi 16-krat udeležila, za kar sem iskreno hvaležna. Ob prijaznem spremstvu gospe fizioterapevtke so terapije potekale v prav prijetnem ozračju. Vse, kar mora ženska storiti, je, da se oblečena udobno namesti na stol, magnetni impulzi pa niso niti boleči niti posebno neprijetni, le čutimo, da se nekaj dogaja in krči naše mišice. Po desetih terapijah sem ukinila dnevne vložke in niti enkrat od obiskovanja terapije dalje nisem imela več težav z nekontroliranim uhajanjem vode, zato to terapijo zelo priporočam, saj je popolnoma neinvazivna, neboleča, kulturna, saj ne zahteva nobenih neprijetnih posegov in razgaljanja. Kvaliteta življenja se močno izboljša, če težav z inkontinenco ni več. Vse priznanje ustvarjalcem Pelvi centra, pa tudi podjetju, ki je omogočila klinične raziskave, dejansko deluje! Iskreno priporočam uporabo vsem, ki imajo težave z inkontinenco.”
O metodi TPM je spregovorila tudi pacientka R.M., ki je želela ostati podpisana zgolj z inicialkami:
Na TPM terapijo sem bila napotena takoj po porodu, ker sem mati več otrok. Pred porodi sem bila aktivna športnica, porodi pa so moje mišice medeničnega dna tako oslabeli, da jim nisem mogla več zaupati večjih naporov. V terapijo sem se vključila z namenom, da mišice izboljšam in da bom še lahko normalno tekla na krajših in daljših tekih in maratonih, ne da bi imela težave z uhajanjem urina. Po 16 terapijah sem res začutila izboljšanje, kar je potrdila tudi moja ginekologinja, ki ni vedela, da sem takoj po porodu že opravila TPM-terapijo in je moje mišice materničnega dna komentirala, kot da so ‘presenetljivo’ dobre po več porodih in da se temu zelo ‘čudi’. Mišice sem preizkusila tudi že s tekom in pri tem nisem imela več preteklih težav. Upam si trditi, da je imela terapija pozitiven učinek in da so moje mišice medeničnega dna zdaj boljše kot pred porodi. Zahvaljujem se fizioterapevtki v porodnišnici za njeno skrb in podjetju KvantumMed, ki mi je omogočilo TPM-terapijo.
Zakaj je pomembno krepiti mišice medeničnega dna?
“Zato ker te mišice zapirajo izhod treh odprtin – sečnice, vagine in anusa. ‘Držijo’ tudi trebušne organe. Pravilna krepitev teh mišic je pogoj za uspeh: številnim ljudem omogoči ponovni nadzor nad delovanjem sečnega mehurja. Kdor svojega življenja ni več prisiljen organizirati glede na lokacijo stranišč, lahko živi bolj svobodno in si s tem pribori nazaj del izgubljene kakovosti življenja, saj je življenje vzel v svoje roke,” je povedala dr. Ukmanova, ki se je za izvajanje metode TPM odločila, po tem, ko so rezultati v tujini pokazali kar 90-odstotno uspešnost, njej pa se je o stiskah in težavah z uhajanjem urina izpovedalo 3200 pacientov.
Ne le porod, že nosečnost povzroča inkontinenco
Glede porodov in inkontinence ginekolog in porodničar As. dr. Leon Meglič opozarja, da niso le porod in mehanske poškodbe, ki se med porodom pojavijo, vzrok za ohlapno mišičje, temveč je že “sama nosečnost zadostni faktor za ohlapno mišičje medeničnega dna, zato porod s carskim rezom teh težav ne prepreči.” Predlaga, da nosečnice izvajajo keglove vaje. Dr. Meglič opaža še, da vaje izvaja le okrog 20 odstotkov pacientk. Opozarja, da so uspehi zdravljenja boljši, če začnemo zdraviti, preden je stresna urinska inkontinenca že močno razvita. Tako se operaciji lahko izognemo ali pa jo vsaj odložimo za več let, zdravljenje pa začnemo z neinvazivnimi metodami, kot so lasersko zdravljenje nožnice, magnetni stol in elektrostimulacija mišic medeničnega dna.
V zadnji fazi urina ne moremo več kontrolirati
Po porodu se sicer z inkontinenco sreča okrog 30 odstokov žensk, po 50-em letu je inkontinentih 30-50 odstotkov ljudi, med starostniki pa kar polovica. V zadnjem stadiju urina sploh ne moremo več kontrolirati in inkontinenca začne objladovati naše življenje. Zato so nove metode zdravljenje, ki so učinkovite v tolikni meri in so neinvazivne narave, velik in pomemben korak naprej na tem področju.