Sestavine tigrove masti so bile dolga leta skrivnost
Sestavine originalne tigrove masti, ki naj bi vsebovala tudi tigrovo kost, so dolgo let ostajale skrbno čuvana skrivnost kitajskih zeliščarjev, ki so s čarobno mažo zdravili tako običajne ljudi kot tudi graciozne kitajske cesarje. Da je recept preživel in da je tigrova mast postala širše uporabljana, je zaslužen kitajski zeliščar Aw Chu Kin. Danes je tigrova mast sestavljena zgolj iz zelišč in ne vsebuje nikakršnih kemikalij ali živalskega faktorja, še vedno pa enako učinkovito odpravi glavobol, bolečino v mišicah in bolečino, ki jo povzročijo revma, artritis ter išias, kot je to počela pred stoletji.
Kakšna je razlika med belo in rdečo tigrovo mastjo?
Tigrova mast je na voljo v dveh barvah, in sicer v rdeči ter beli. Obe imata enake učinke, le da je bela malce bolj mila. Rdeča tigrova mast je prijetno odišavljena s cimetom in je učinkovita pri odpravljanju bolečine v mišicah, mnogi pa poročajo tudi o njenih pozitivnih učinkih pri piku insektov. Mažo je treba intenzivno vmasirati v predel, kjer se pojavlja bolečina, nakar se bo predel prijetno ogrel. Bela tigrova maža je namenjena predvsem odpravljanju glavobola, pri čemer je kanček masti potrebno vmasirati v sence ali zatilje. V primeru zamašenega nosu malo tigrove masti pod nosnicami odpravi težavo v le nekaj sekundah, kadar gre za resnično oteženo dihanje in težak občutek v pljučih, pa tigrovo mast vmasirate na prsi. Vsekakor pa pazite, da maža ne pride v stik z vašimi očmi, saj je zelo pekoča.
Tigrova mast je na voljo tudi v obliki losjona, olja, kreme in spreja, kvalitetna tigrova mast pa je seveda na voljo le v izbranih mestih izven Azije. Pristna zmes kljub vsemu priroma le iz Vietnama, Tajske in Kitajske.
Tigrovo mast lahko izdelate tudi sami
Če želite približek tigrove masti, s katero si lahko v jesenskem času prehladov preženete zamašen nos, izdelati doma, potrebujete:
– 10 kapljic eteričnega olja poprove mete
– 10 kapljic eteričnega olja evkaliptusa
– 5 kapljic eteričnega olja nageljnovih žbic
– 60 ml deviškega olivnega olja ali kokosovega olja
– 15 g čebeljega voska
Olje in vosek grejte ter mešajte v posodici nad paro. Ko se vosek stopi in dobite gosto zmes, jo odmaknite s toplote in vanjo primešajte eterična olja. Vse skupaj lahko zlijete v majhno stekleno ali kovinsko posodico in pustite, da se ohladi. Le majhna količina, namazana pod nosom, bo prečistila in osvežila zamašene sinuse.
Preverite tudi, kako v mrzlih mesecih preprečimo gripo in prehlad.