Brinove jagode se v medicini uporabljajo za rastrupljanje telesa in za spodbujanje zdrave prebave (pomagajo tudi pri krčih in pekoči bolečini želodca ter napetosti trebuha), za sijočo kožo in še marsikaj. Tudi številne raziskave so potrdile neverjeten antioksidantski in antibakterijski potencial brinovih jagod (verjetno jih zato zdravniki uporabljajo za razkuževanje medicinske opreme).
Brinove jagode pa v resnici niso jagode, ki bi jih ravno dali med kosmiče za zajtrk, ampak so jagode, ki jih uporabljamo kot grenko začimbo. Še preden se je brinove jagode uporabljalo pri kuhi, so jih Grki uporabljali kot zdravilo in stimulans za olimpijske športnike. Rimljani pa so jih uporabljali kot manj drago nadomestilo za poper.
Zrele brinove jagode nabiramo oktobra in novembra. Posušimo jih in jih, najbolje v steklenem kozarcu, hranimo na suhem in temnem.
8 zdravilnih lastnosti brinovih jagod:
- Vsebujejo antioksidante in preprečujejo bolezni
- Naraven antiseptik z antibakterijskimi in antiglivičnimi lastnostmi
- Pomagajo pri težavah s kožo, vključno z izpuščaji, ekcemi in vitiligom
- Pomagajo za boljšo prebavo
- Pomagajo pri nemirnem spancu
- Lahko pomagajo pri določenih oblikah raka
- Dobre so za zdravje srca
- Lahko pomagajo pri izgubi odvečne teže
Čaj iz brinovih jagod
Čaj iz brinovih jagod dobro vpliva na prebavo, deluje pa tudi diuretično in pomaga pri vnetem mehurju. Priporočljiv je za ženske, ki imajo težave z menstruacijo. Brinov čaj pomaga proti utrujenosti, glavobolu, celo lajša migrene.
Žličko jagod prelijemo z skodelico vode in po desetih minutah precedimo. Spijemo 2 skodelici dnevno.
Skodelica brinovega čaja ima ugoden vpliv tudi na dihala. Malo močnejši čaj lahko dodamo tudi kopeli, ki bo tako ublažila bolečine v mišicah.
Sirup iz brinovih jagod
Iz jagod lahko pripravimo tudi sirup, ki pri otrocih zbuja tek. Otrokom damo uro pred obroki po eno žličko sirupa. Vsi pripravki iz brina naj se uporabljajo največ do šest tednov. Sirup pomaga tudi krepiti obrambne moči organizma.
Brinjevec
Slovenci smo prvi, ki smo se domislili, da lahko iz brinovih jagod naredimo žganje, ki je pravo zdravilo.
400 g zmečkanih jagod počasi skuhamo v treh litrih vode. Ko je masa mehka, jo spasiramo ali pretlačimo skozi sito. Ko je mlačno, dodamo pol kilograma medu in dobro premešamo. Hranimo v steklenih kozarcih ali steklenicah.
Gin in brinove jagode
Brinove jagode se uporabljajo tudi za aromatizacijo gina. Beseda gin pravzaprav izvira iz francoske besede za brinovo jagodo, genièvre, kar je tudi francosko ime za gin. Z izvlečkom brinovih jagod aromatizirajo tudi slovaško narodno alkoholno pijačo Borovička. Na Finskem pa je brin osrednja sestavina pri pridelavi tradicionalnega finskega piva sahti.
Še en razlog več, da si ga privoščite: Gin tonik je skrivnost za dolgo življenje