Nepredelan kakav je nadvse zdravo živilo
Nutricionistka Jessica Fenton raziskuje pozitivne učinke kakava in razkriva, da je najboljši surov, saj so njegova zrnca nepredelana. Kakav v takšni neobdelani, neosiromašeni obliki je veliko bolj priporočljiv od kakava, iz katerega delajo čokolado. Njegove koristne učinkovine so spoznali že Južnoameričani, kakav namreč uspeva prav v Srednji ter Južni Ameriki, ki so mu pripisali močne medicinske učinke, imel pa naj bi tudi vlogo afrodiziaka.
Postopek pridelovanja čokolade osiromaši zdravilne lastnosti kakava
Kakavova zrnca, iz katerih delajo čokolado, najprej fermentirajo, nato pa posušijo na soncu ali mehanično v tovarni. Dolžina postopka fermentacije je odvisna od vrste kakava, zrnca pa se med obdelavo pomešajo še z maščobo in sladkorjem, vse te sestavine pa ustvarijo čokolado.
Pravzaprav gre za pravo kalorično bombo, kakav pa je s takšnim postopkom oropan vseh zdravilnih sestavin. Z razliko od tako pridelanega kakava, pa surova kakavova zrnca niso podvržena fermentaciji, zato ohranijo vse zdravilne antioksidante. Čokolada ima v primerjavi s surovim kakavom veliko manj antioksidantov, zaradi česar je tudi manj zdrava.
Čudežna moč kakavovih antioksidantov
Surov kakav je dobrodošel za naš organizem, saj vsebuje antioksidante, ki jih sicer najdemo tudi v zelenjavi in sadju. Gre za molekule, ki so nujno potrebne za naše preživetje in zdravje, saj naše vežejo škodljive radikale, ki smo jim podvrženi med izpostavljanjem onesnaženemu zraku, soncu, cigaretnemu dimu ipd.
Zaradi učinkovitega obrambnega učinka nas antioksidanti varujejo pred boleznimi in krepijo naš imunski sistem. Dobra novica za vse ljubitelje surovega kakava pa je ta, da vsebuje kar štirikrat več antioksidantov od temne čokolade, dvajsetkrat več od borovnic in stodevetnajstkrat več od banan. Surov kakav vsebuje tretjino več zdravilnih učinkovin od predelanega, med njimi beljakovine, karoten, kalcij, magnezij, žveplo in riboflavin.