Družbena izolacija in pomanjkanje družabnih vezi dodatno povečuje tveganje za prezvodnjo smrt, zato osamljenost strokovnjaki obravnavajo enako resno in jo imajo enako slabo za človeško zdravje kot je slaba debelost ali kajenje.
Raziskovalci, ki so sodelovali v omenjeni raziskavi, so pri raziskovanju naredili razliko med tistimi, ki se počutijo osamljene in tistimi, ki v resnici nimajo kontakta z zunajim svetom. Rezultati so pokazali, da se v obeh skupinah nahajajo tako taki, ki so sami, a so vseeno srečni, kot tudi taki, ki imajo številne družbene kontakte, a se vseeno počutijo osamljene. “Ko ljudem svetujemo, naj se več družijo z drugimi, bi to lahko zgolj rešilo problem družbene izolacije, ne pa tudi občutka osamljenosti. Zato se moramo zavedati, da sta obe ti kategoriji izjemno pomembni,” je povedala vodja raziskave Julianne Holt-Lunstad.
Strokovnjaki trdijo, da razvoj tehnologije vpliva na dejstvo, da vse več ljudi živi v družbeni izolaciji in da imajo vse manj stikov iz oči v oči. Po drugi strani pa so različne druge raziskave pokazale, da ustvarjanje prijateljskih in romantičnih vezi zmanjšuje stres, izboljšuje imunski sistem in daje življenu več smisla. “Zato je izjemno pomembno, da ohranjamo povezanost in vezi z drugimi ljudmi, ter imamo bogato družbeno življenje,” še svetuje dr. Holt-Lunstadova.