Slab zadah nam lahko pokvari še tako lep večer. Bodisi moramo prenašati zadah drugega, ali pa smo nesproščeni, ker vemo, da iz naših ust vejejo neprijetne vonjave. S to težavo se spopadajo mnogi, redki pa se zavedajo, da ustna vodica in hitro ščetkanje zadaha ne morejo odpraviti. Zato smo za vas izbrskali 5 najbolj ključnih ukrepov v boju proti slabemu zadahu!
1. Pojejte kos kruha
Ste na dieti brez ogljikovih hidratov? Slab zadah je pogosto odraz neuravnotežene prehrane, t.i. ‘ketonski’ zadah pa je posledica prehrane, ki ne zajema ogljikovih hidratov. Naslednjič, ko boste naročili zrezek brez priloge, pomislite na zadah.
2. Skrtačite jezik
Slab zadah je ponavadi posledica ne dovolj temeljite ustne higiene in slabega oralnega zdravja. Bakterije, ki razkrajajo ostanke hrane v ustni votlini ter zobno sklenino (!) so tiste, ki povzročajo za zadah. Zato je ščetkanje zob nujno, prav tako uporaba zobne nitke – nikar pa ne pozabite na jezik! Ob vsakem umivanju zob ga nežno očistite s ščetko, robom žlice ali s strgalom za jezik.
Jezik je kot goba. Ima nešteto mikroskopskih luknjic, kjer se nabira hrana, zato je čiščenje zob brez čiščenja jezika povsem neučinkovito.
Ustna vodica je sicer praktična za osvežitev, vendar je to bolj kozmetičen ukrep – ne odpravlja namreč vzrokov za nastanek zadaha – naj vas oglasi ne preslepijo.
3. Žvečilni gumi
Slina je najbolj učinkovito orožje proti slabemu zadahu, saj ves čas spira zobe, jezik in celo ustno votlino ter tako odstranjuje ostanke hrane in bakterije, ki bi se sicer zadrževale v ustih. Poleg tega pa slina vsebuje tudi antiseptične učinkovine ter encime, ki uničujejo neželene bakterije. Torej, več kot se slinimo, manj bakterij je v naših ustih. Žvečilni gumi, seveda brez sladkorja, spodbuja izločanje sline ter hkrati odstranjuje delček oblog z zob. Žvečilke, sladkane s xylitolom, so najbolj učinkovite. Tiste z okusom cimeta naj bi bile najbolj uspešne v boju proti bakterijam.
4. Pijte vodo!
Če smo dehidrirani, imamo slab zadah, zato ne pozabimo na pitje vode, tudi, ko smo v službi. Voda iz pipe je izvrstna izbira. poskrbite, da vam bo pitje vode prešlo v navado, saj pogosto ne opazimo, da smo žejni. Zadostna oskrba telesa z vodo ima vrsto pozitivnih učinkov na telo – zmanjševanje slabega zadaha je eden izmed njih.
5. Izključite vse možne vzroke za zadah
Karies in obolenja dlesni so pogost vzrok zadaha. Obiščite zobozdravnika, če imate občutek, da zadah ni posledica špagetov, ki ste jih jedli za večerjo, temveč vaš stalni spremljevalec. Zobozdravnik bo odkril ves karies na vaših zobeh ter morebitna obolenja dlesni, ter jih odpravil.
Tudi nekatera obolenja ledvic in jeter lahko povzročajo ustni zadah, zato obiščite zdravnika, če zobozdravnik ni uspel najti vzrokov za zadah.