Alergija na formaldehid
Nekateri ljudje imajo na formaldehid zelo močno reakcijo in oblačil, ki ga vsebujejo, sploh ne morejo nositi. Takšen je tudi primer 63-letne Merlene Paul, ki se je po nedavnem nakupu majice v priznani britanski trgovini soočila z grozljivo telesno reakcijo, ki pa je ni doživela prvič. Ko si je oblekla majico, je na enkrat začutila dušenje v grlu, v očeh je začutila ostro bolečino, prav tako jo je močno, kot bi jo zbadalo trnje, bolel nos.
Merlene se je v hipu zavedla, kaj se dogaja in je majico nemudoma zavrgla. Pri njej gre namreč za izredno močno alergijo na formaldehid, ki se sicer uporablja za preprečevanje razpadanja trupel, uporabljajo pa jih tudi številne znamke oblačil. Formaldehid ima namreč lastnost, da prepreči gubanje in plesnenje oblačil.
Formaldehid je kancerogen!
V Veliki Britaniji znamkam oblačil na izdelkih ni potrebno navesti uporabljenih kemikalij, zato je nemogoče takoj ugotoviti, katera oblačila vsebujejo formaldehid. Šokantne pa so raziskave iz Nove Zelandije, ki so v nekaterih kitajskih oblačilih odkrile kar 900-krat preseženo vrednost formaldehida od dovoljene količine.
To je problematično zaradi nevarnih lastnosti formaldehida, ki je brezbarvna kemikalija, ter povzroča draženje kože in alergije. O škodljivosti te snovi pa jasno govori dejstvo, da je Agencija za raziskovanje raka formaldehid uradno označila za kancerogeno snov.
Zaradi formaldehida je hudo zbolela
Merlene Paul iz prej omenjene resnične zgodbe pa se ne sooča le z nadležno alergijo na formaldehid, temveč je pred 20 leti zaradi tega tudi hudo zbolela. Takrat je delala v proizvodnji notranje opreme in imela ves čas simptome, podobne hudi gripi, oči so jo močno bolele, iz nosu pa je krvavela.
Njen zdravnik ni uspel ugotoviti vzroka za takšne simptome, dokler se ni Marlene onesvestila sredi delavnika in so ji nato ugotovili hudo alergijo na številne kemikalije, med njimi tudi na formaldehid. Marlene je takrat nemudoma pustila službo, sedaj pa že nekaj časa išče delavno mesto, kjer ne bi bila izpostavljena formaldehidu.
Škodljive kemikalije so vsepovsod okrog nas
Žal formaldehid vsebujejo številna oblačila, posteljnina, preproge, pohištvo, posteljne vzmetnice ipd. To pa ni edina škodljiva kemikalija, saj je organizacija Greenpeace avgusta lani razkrila znamke oblačil, ki uporabljajo t.i. kemikalije NPE, katere razpadejo v strupene nonilfenole.
Šokantno je dejstvo, da so sledi teh kemikalij zaznali pri vseh izmed 15-ih uspešnih znamk oblačil in obutve: pri H&M, Gap, Nike, Calvin Kleinu, Coverse, Adidasu, Pumi, Ralph Lauren, Kappa, La Coste, UniQlo, Youngor, G-Star Raw in Abercromble&Fitch. Nike in Puma sta se sicer že zavezala, da bosta do leta 2020 zmanjšala uporabo nevarnih kemikalij.
Takšen ukrep bi morali nujno sprejeti tudi ostali, saj je dejstvo, da je v tekstilni industriji, proizvodnji čistil in frizerski industriji ogromno škodljivih kemikalij, ki v najboljšem primeru povzročajo le preobčutljivost, na dolgi rok pa so lahko smrtno nevarne.