Sojini proteini varujejo pred kopičenjem trigliceridov
Skupina strokovnjakov z univerze Illinois je potrdila, da sojini proteini, ki jih je možno najti tudi v tufuju, preprečujejo kopičenje nevarnih maščob v jetrih. Raziskava v laboratoriju je pokazala, da se je pod vplivom soje količina nabranih maščob v jetrih zmanjšala za kar 20 odstotkov, enako pa se je zgodilo tudi z trigliceridi, vrsto maščob, ki je zelo škodljiva za srce. To pomeni, da bi soja lahko ščitila pred boleznijo, imenovano nealkoholna zamaščenost jeter.
Težave jeter zaradi nakopičene maščobe
Dr. Hong Chen, ki je vodil raziskavo, dodaja, da ima veliko odraslih ljudi nealkoholno zamaščenost jeter, ki je pogosto prisotna tudi brez kakršnihkoli simptomov. Ogrozi jo lahko povečana telesna teža, kar lahko vodi v odpoved jeter. »Kadar se maščoba nakopiči v organih, ki temu niso namenjeni (med njimi so tudi jetra), so lahko ogrožene vitalne funkcije tega organa,« dodaja dr. Chen. Po njegovih besedah naj bi, poenostavljeno povedno, sojini proteini pomagali popraviti ključne poti za predelovanje maščobe v organu, kar onemogoči, da bi jetra postala »odlagališče« odvečne maščobe. Več izločene maščobe iz organa pomeni manj obremenitve organa, pojasnjuje dr. Chen.
Sojino mleko in vročinski vali menopavze
Zahvaljujoč raziskavi iz Delaware Univerze je že nekaj časa znano, da naj bi dva kozarca sojinega mleka na dan omilila vročinske vale pri ženskah v menopavzi. Vročinski vali se pojavijo nenadoma, trajajo povprečno štiri minute in so zelo neprijetni za žensko. Kadar se dogajajo ponoči, lahko pošteno motijo spanec. Dr. Melissa Melby z omenjene univerze je ugotovila, da sojini proteini zmanjšajo pogostost neprijetnih simptomov za kar 20 odstotkov in za 26 odstotkov omilijo njihovo moč.