Kaj o guglanju simptomov menijo zdravniki?
Sodeč po reviji Vita najnovejše raziskave kažejo, da velik del zdravnikov niti ni zadovoljen nad vse večjim številom tako imenovanih »internetno podučenih« pacientov. Medtem ko nekateri zdravniki pravijo, da se jim je zelo neprijetno soočiti s pacienti, ki so oboroženi z informacijami z interneta, drugim takšni pacienti predstavljajo poseben izziv, kjer se zaupanje v Google vselej porazgubi pred zaupanjem v zdravnika. Avstralsko zdravstveno združenje je izrazilo skrb nad količino in kvaliteto zdravstvenih informacij na internetu, kamor se ljudje velikokrat zatečejo po informacije, preden obiščejo svojega zdravnika. »Včasih je pacientom potrebno najprej razložiti, zakaj nečesa nimajo, preden jim razložim, kaj sploh imajo,« pravi Steve Hambleton, podpredsednik združenja.
Google lahko ponudi povsem napačno, celo strašljivo diagnozo
Kadar ljudje guglajo svoje simptome, lahko klik za klikom privede do povsem napačne diagnoze. Tako se lahko povsem majhni prehladi ali utrujenost spremeni v kronično ali celo neozdravljivo bolezen. Kašelj, ki je nastal zaradi suhega grla, lahko postane sum na raka pljuč, glavobol zaradi utrujenosti ali premalo spanca pa se spremeni v možganski tumor. Pigmentni madež dobi povsem nove dimenzije in po nekaj klikih izgleda kot melanom v napredni fazi.
Podjetje Microsoft je pred dvema letoma izvedlo raziskavo, ki je pokazala, da se več kot polovica uporabnikov interneta o svojih simptomih najprej posvetuje z Googlom in šele nato z zdravnikom, več kot 90 odstotkov vprašanih pa je medicinsko raziskovanje po internetu vsaj enkrat privedlo do povsem napačne diagnoze, povezane s kako težko ali neozdravljivo boleznijo.
Google odgovoren za sodobno obliko hipohondrije
Prav zaradi napačnih, ostrih in pretiranih diagnoz strokovnjaki že opozarjajo na nov, sodoben pojav, ki so ga nekateri poimenovali enostavno »cyberhondrija«. Izraz je zloženka besed cyber in hipohondrija in ponazarja širok odstotek ljudi, ki prav zaradi Googla pomislijo, da je z njimi nekaj narobe tudi takrat, ko bi simptome lahko odpravil počitek ali pa zeliščni čaj. Leta 2001 je novinar v časopisu London Sunday Times cyberhondrio definiral kot »zmotno prepričanje, da imaš vse bolezni, ki jih je moč najti na internetu«.
Google te lahko po nepotrebnem pošteno prestraši
Seveda je poleg napačnih in zavajajočih informacij na internetu možno najti tudi tiste zanesljive, vendar, kadar so simptomi nejasni ali zmedeni, te lahko iskanje diagnoze po internetu pripelje do zaključkov, ki bodo v tebi po nepotrebnem zbudili strah in tesnobo. Prav ta strah te bo gnal, da brskaš še naprej in več informacij kot boš imela, bolj boš zmedena in po možnosti celo toliko prestrašena, da ne boš upala stopiti do svojega zdravnika.
Za zdravljenje naj poskrbi zdravnik
Po zaslugi Googla veliko pacientov pride k zdravniku z že izdelano diagnozo in idejo, kakšno zdravljenje bi izbrali. Po najnovejših raziskavah je cyberhondrija postala stanje uma velikega dela pacientov. Prav zaradi naštetih razlogov si raje prihrani strah pred težkimi diagnozami in se v primeru prehlada, gripe ali kake druge bolezni raje odpravi do svojega zdravnika, ki bo poskrbel prav za vse.