Podatki, ki jih je z raziskavo Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju, pridobil Inštitut za varovanje zdravja (IVZ) kažejo, da otroci in mladostniki izbirajo pretežno nezdrava živila, uživajo premalo zelenjave in rib ter prepogosto posegajo po živilih iz skupine energijsko gostih in hranilno revnih živil.
Najslabše se prehranjujejo otroci in mladostniki
“Mladi izbirajo predvse uporniško hrano – živila, ki jih uvrščamo med nezdravo, junk food hrano,” je na okrogli mizi povedal mag. Matej Gregorič, strokovnjak za prehrano na IVZ. Sadje in zelenjavo vsak dan uživa manj kot petina mladostnikov, medtem ko so sladkane pijače in sladkarije med njimi veliko bolj priljubljene, saj jih uživa kar dve tretjini vseh mladostnikov. S starostjo pa delež tistih, ki imajo nezdrave prehranjevalne vzorce, narašča.
Zajtrk je še vedno obrok, ki ga mladi najpogosteje opuščajo
Leta 2010 ni nikoli med tednom zajtrkovalo kar 31,1 odstotkov mladostnikov, medtem ko je ta delež ob koncu tedna, ko mladi zajtrkujejo v krogu družine znatno nižji. “Zajtrk izpustimo najpogosteje in smo zato Slovenci po opuščanju med prvimi v evropskih državah,” poudarja mag. Matej Gregorič. Redneje zajtrkujejo mlajši mladostniki, fantje ter tisti, ki boljše ocenjujejo svoj socialni položaj in socialno ekonomski položaj svojih staršev.
Zaradi slabih prehranjevalnih navad se otroci in mladostniki že srečujejo s težavami telesne teže
Zaradi slabih prehranjevalnih navad iz nezadostne telesne dejavnosti se mladi že srečujejo s težavami uravnavanja primerne telesne teže in z boleznimi gibal. Velikokrat gre pri otrocih za pomanjkanje železa, joda, cinka, folne kisline in vitamina D. Za težave s telesno težo je velikokrat odgovorno tudi premajhno uživanje mleka in mlečnih izdelkov, saj le 14,7 odstotkov mladih uživa mleko ali njegove izdelke trikrat na dan, vsaj enkrat pa le 43 odstotkov. Izdelkom iz mleka se pogosteje izogibajo mladostnice, ker jih napačno povezujejo s pretiranim vnosom maščob.