Zaradi sladkorja porast bolezni, ki so jih naši predniki poznali le bežno
Priznana in priljubljena slovenska nutricionistka Savina Atai, ki je nedavno uspešno zaključila z akcijo »100 dni za Popolno žensko« bo v novi vseslovenski akciji sladkorjem napovedala vojno! Zakaj?
Zato, ker se je “svet znašel sredi zastrašujoče pandemije, ki ji ni videti konca,” trdi Savina.
“Zaznavamo občuten porast številnih bolezni, ki so jih naši predniki poznali le bežno, danes pa so te bolezni sestavni del povprečne družine. Obolenja ščitnice, kardiovaskularne bolezni, težave v mentalnem zdravju, delovanje spolnih hormonov, povečana stopnja neplodnosti med mladimi odraslimi, težave s črevesjem, imunskim sistemom, poleg tega pa zastrašujoča statistika o naraščanju števila mladih bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2 in izrazitim naraščanjem števila prekomerno težkih otrok in mladostnikov, so alarm, ki zahteva ukrepanje.”
Sredi 19. stoletja je povprečni Američan zaužil približno 40 gramov sladkorja v petih dnevih, danes ga v enakem obdobju poje približno 750 gramov. Še pred desetletjem je bile sladkorna bolezen pri otrocih skoraj vedno tipa 1, torej genetska bolezen, danes je do 46 odstotkov vseh novih primerov sladkorne bolezni v otroških bolnišnicah in na pediatričnih klinikah tipa 2. Od osamosvojitve do lani se je delež debelih osnovnošolcev in srednješolcev v nekaterih skupinah v Sloveniji skoraj potrojil. Strokovnjaki ocenjujejo, da se bo do leta 2025 število obolelih s sladkorno boleznijo v svetu povzpelo iz zdajšnjih 250 na 380 milijonov.
Sladkor je povsod!
Savina opozarja še, da je sladkor povsod okoli nas – v hrenovkah, mlečnih izdelkih, alkohol je sladkor, naše telo kruh(obdelana žita) prepoznava kot sladkor – in da praktično vsa industrijsko predelana hrana vsebuje dodane sladkorje, ki na naše možganske procese ne vplivajo nič drugače kot heroin. Na univerzi v Princetonu so leta 2002 opravilu revolucionarno raziskavo o vplivu sladkorja na kemične procese v možganih. Izsledki so osupljivi: učinki sladkorja na možganske procese so primerljivi s heroinom. Podobno je tudi z odtegnitvenimi sindromi. Razlika med tema dvema drogama je le v enem: sladkor je legalna droga.
“Naša telesa so zastrupljena z eno najhujših drog, kar jih je, in čas je, da se ji upremo in se odločimo ZA naše življenje.”
Savina Atai trdi še, da je zelo podobno z maščobami: “Večina, ki jih uporabljamo in jemo vsak dan so slabe, celo rakotvorne. Naše telo pa za normalno delovanje, razvoj možganov, spolnih hormonov, absorbcijo vitaminov, celo za hujšanje, nujno potrebuje vir dobrih maščob.”
Savina Atai zato Slovenijo vabi k odgovornosti do naših otrok, temu, da ne bodo umirali pred svojimi starši in sladkorjem napoveduje vojno! Prvi korak na poti k ozaveščanju ključnih javnih nosilcev odločitev na področju prehrane (vrtci, šole, javne ustanove) najbolj občutljivih delov populacije – otrok in mladostnikov, bo naredila že naslednjo soboto, 22. junija, v Arboretumu Volčji Potok.
Na sklepni prireditvi spletne akcije »100 dni za Popolno žensko« bodo udeleženci v preko 35-tih delavnicah, vodenih vadbah in predavanjih osvajali znanja in tehnike za polnejše, bolj zdravo in srečno življenje. Na srečanju pa bo Savina gostila tudi vidne predstavnike slovenske države in se z njimi javno zavezala ničelni toleranci do zdravju nevarnih sladkorjev in napačnemu mnenju o maščobah.