750 kalorij zaužijemo zaradi dolgčasa
Statistična študija angleške spletne strani MyVoucherCodes.co.uk je pokazala, da ženske kar 750 kalorij na dan zaužijejo v obliki nezdravih prigrizkov, tudi sladkih priboljškov. Toliko kalorij predstavlja kar tretjino dnevnih potreb, saj zdravniki opozarjajo, da v povprečju ne potrebujemo nič več kot 2000 kalorij (8368 kJ) dnevno.
Vendar pa se tega marsikdo ne drži, saj omenjena študija dokazuje, da se britanske ženske velikokrat pregrešijo, in sicer najpogosteje na delovnem mestu. Tam se najtežje upirajo prigrizkom, vendar ne zato, ker bi bile tako lačne, ampak zaradi druženja.
Takšnih je sodeč po raziskavi 11 odstotkov žensk, številne, visokih 49 odstotkov, pa sladkarije uživajo iz navade in dolgčasa. Razlog, da zaposlene ženske rade združijo hrano in klepet, pa se skriva tudi v navadi organiziranja pogostitve ob rojstnem dnevu katerega izmed sodelavcev.
Najbolj priljubljena je čokolada
Pravzaprav so prigrizki med obroki celo koristni, vendar bi morali seveda biti kar se da zdravi, na primer v obliki koščkov suhega sadja, oreščkov ali narezane zelenjave. Seveda pa večina žensk ne posega po takih priboljških, ampak se na delavnem mestu najrajši sladkajo s škodljivim sladkorjem.
Kar 41 odstotkov anketirank je namreč priznalo, da se najraje pregrešijo s čokolado, dobra novica pa je ta, da 36 odstotkov zaposlenih žensk med delom vendarle posega tudi po sadju. Vseeno pa prednjači navdušenje nad nezdravimi prigrizki, saj je 9 izmed 10 anketirank priznalo, da najraje uživajo sladkarije, poleg čokolade pa najraje posegajo še po piškotih in čipsu.
Zakaj ženske tako pogosto uživamo sladkarije?
Eden izmed razlogov je ta, da po prigrizkih pogosto posegamo povsem nezavedno, že iz navade in povsem refleksno, ker je skleda sladkarij pač na dosegu naše roke. Vzrok pa se skriva tudi v učinku delovanja sladkorja, ki nas sprva napolni z energijo, saj hitro dvigne krvni sladkor, ko pa ta popusti, naenkrat postanemo lačne.
Sladkor pravzaprav povzroča odvisnost, zato se mu ni lahko kar tako odpovedati, če pa boste to vendarle poskušale storiti, ne bodite presenečene ob morebitnem slabem počutju in glavobolu. Tako kot med odvajanjem od drugih škodljivih substanc, tudi med odvajanjem od sladkorja namreč lahko doživljamo t.i. abstinenčno krizo, saj telo hrepeni po sladkorju, ki nas je že povsem zasvojil.