Kdaj pravzaprav govorimo o težavah s prebavo?
Pod običajno prebavo štejemo odvajanje blata od trikrat na dan do enkrat na tri dni. Običajna prebava ne vpliva na splošno počutje in ne povzroča bolečine ali kakršnih koli krvavitev. Če pa odvajamo blato zunaj teh mej, govorimo o težavah s prebavo.
Zakaj se pojavijo težave s prebavo?
Vzrok so lahko zdravstvene težave
Če težave s prebavo nastopijo nenadoma, je treba najprej izključiti morebitne zdravstvene težave. “Pri posameznikih, ki odvajajo blato več kot trikrat na dan, gre lahko za kakšno infekcijo, za črevesne bolezni, kot je na primer Chronova bolezen, celiakijo ali alergijo na hrano. V tem primeru je treba nemudoma poiskati z zdravniško pomočjo. Po drugi strani pa je treba razjasniti tudi vzrok za zaprtje, ki traja dlje kot teden ali celo 10 dni. V najhujših primerih gre lahko za tumor, ki se je na hitro razrastel in ne spušča blata naprej, lahko gre za hormonsko neravnovesje ali za zlorabo drog,” nam je pojasnil specialist abdominalne kirurgije – proktolog dr. Boštjan Mlakar, ki dodaja, da so takšna stanja izjemno redka.
Težave s prebavo lahko povzroči tudi psiha
Eden izmed zelo pogostih dejavnikov za nastanek težav s prebavo je psiha. Psiha lahko na prebavo vpliva v obeh smereh – po eni strani imamo lahko pretirano prebavo, po drugi smo lahko zaprti ves teden. Najbolj se vpliv psihe na prebavo odraža na potovanjih. “Na potovanjih težave s prebavo običajno nastanejo zato, ker smo navajeni na domače stranišče, domača mir in okolja ter na čistočo. Takšno zaprtje se običajno uredi takoj, ko se vrnemo domov,” je povedal dr. Mlakar. Težave s prebavo lahko nastanejo tudi zato, ker nismo zadovoljni s svojo podobo, s svojim telesom ali celo zaradi siljenja partnerja v analni seks. Dr. Boštjan Mlakar poudarja tudi, da so težave s prebavo še posebej pogoste pri poklicih, kjer morajo posamezniki zaradi narave poklica poklica zatreti naravni klic, na primer prodajalke v velikih trgovinskih centrih.
Največkrat pa si težave s prebavo nakopljemo z nezdravim načinom življenja
Če zdravnik z natančnim pregledom črevesja, krvne slike in ščitničnih hormonov izloči morebitna obolenja, je pot k zdravi prebavi v pacientovih rokah. “Ogromno ljudi, ki imajo težave s prebavo, pričakuje, da bo zdravnik rešil njihovo težavo. Vendar pa je žal treba povedati, da morajo posamezniki, ki imajo težave z zaprtjem, sami prevzeti odgovornost do sebe in do svojega telesa. V večini primerov pa ni treba narediti čisto nič drugega kot spremeniti prehrano in se gibati. Torej ni nobene potrebe po rednih obiskih pri zdravniku,” pojasnjuje dr. Mlakar. Čeprav se je težko priznati, da smo za težave s prebavo krivi sami, je vendarle dobro, da to storite čim prej. Prej, kot si boste nezdrav življenjski slog priznali, prej boste težave s prebavo rešili.
Kako se odkrižati težav s prebavo?
Začnite živeti bolj zdravo
Za začetek spremenite prehrano. Bel kruh zamenjajte s polnozrnatim, sladkarije in slane prigrizke pa s sadjem in zelenjavo. Pomembno je tudi, da vsak dan spijete vsaj dva litra vode (in ne sladkanih ali gaziranih pijač) Dr. Mlakar opozarja tudi na pomembnost zadostne količine gibanja: “Če želimo imeti zdravo prebavo moramo prav vsak dan narediti tudi nekaj za svojo telesno kondicijo – za začetek vožnjo z avtom nadomestimo s kolesom in dvigalo s stopnicami, pa smo že nekaj naredili zase.” Kasneje aktivnost stopnjujemo na najmanj pol ure na dan ali trikrat na teden po eno uro.
Previdno z odvajalnimi tabletami, svečkami in čaji!
Čeprav se na prvi pogled zdi, da so odvajalne tablete, svečke in čaji veliko enostavnejša rešitev za težave s prebavo kot pa začeti živeti bolj zdravo, lahko v resnici na ta način svoje težave zelo poslabšate. “Na odvajala se namreč telo navadi oziroma se razvadi in izgubi naravni refleks odvajanja blata,” opozarja dr. Mlakar. Pot nazaj pa je izredno težka. Če ste zelo zaprti, raje posezite po klistirju, ki ga kupite v lekarni. “Če imate normalno prebavo, pa ni nobene potrebepo tem, da bi posegali po klistirju in na ta način “čistili” telo,” še trdi dr. Mlakar.
Odrecite se posedanju na školjki!
Ena izmed velikih napak, ki lahko vodijo v težave s prebavo ali jih še poslabšajo, je tudi posedanje na školjki in branje časopisa, ki lahko poslabša hemeroidalne težave. “Je pa res, da je to bolj šport moških, ki imajo pogosto samo tam svoj mir,” se je pošalil dr. Mlakar. Posedanje v vsakem primeru raje prihranite za službo, v prostem času pa poskušajte težiti k čim bolj zdravemu načinu življenja.
Skrbite zase kot za dojenčkovo ritko
Naj se sliši še tako nenavadno, ampak tudi za pravilno nego zadnjične odprtine odraslih je treba ustrezno poskrbeti. Ne le, da moramo po vsakem odvajanju blata temeljito očistiti zadnjično odprtino, ampak moramo zadnjično odprtino tudi ustrezno negovati, če se pojavijo težave s prebavo. Tako pri driski kot pri zaprtju, bi morali pred odvajanjem blata zadnjično odprtino namazati z oljem (lahko tudi z jedilnim olivnim oljem). S tem preprečimo, da bi se koža na tem mestu vnela ali razpokala, kar lahko povzroči bolečine pri naslednjem odvajanju in s tem tudi poslabšanje težav s prebavo na psihični osnovi, saj se bojimo ponovne bolečine.
Ne spreglejte, kako v petih korakih do hitre prebave.