Kaj je sončarica?
Sončarica se pojavi, če telo ni sposobno uravnavati temperature. Telo se izredno pregreje in ekstremno dehidrira. Največkrat se pojavi, če glavo prekomerno izpostavljamo soncu. Najprej se pojavi zelo visoka temperatura – okrog 40 stopinj – nato pa lahko sledi koma bolnika. Če bolnik v roku 24-ih ur ne dobi ustrezne pomoči, lahko celo umre.
Kakšni so simptomi sončarice?
Ob visoki temperaturi se pojavi omotičnost, velika utrujenost, glavobol in slabost, človek se slabo počuti, postane rdeč v obraz in lahko izgubi zavest.
Kako je pri sončarici treba ukrepati?
Pri slabemu počutju ali izgubi zavesti pomaga hladna kopel, ledeno hladni napitki in leden obkladek na glavi. Nemudoma pokličite zdravnika. Medtem, ko ga čakate, bolniku pripravite kopel, ki naj ima 37 stopinj in ki mora trajati vsaj 10 minut. Bolniku dajte vsaki dve uri piti sladko vodo, če vročina ne popusti ali če se pojavijo vročinski krči, bolnika nemudoma odpeljite na urgenco.
Kako lahko sončarico preprečimo?
Dosledno se moramo izogibati močnemu soncu, kar še posebej velja za majhne otroke, ki naj nikoli ne bodo izpostavljeni opoldanskemu soncu. Če ste ob sončni pripeki zunaj, se zadržujte v senci, nosite lahka, zračna oblačila, izogibajte se mastne hrane in alkohola, hudih telesnih naporov in pijte obilo tekočine, najbolje vode. Pozorni moramo biti tudi v avtomobilu. Če se vozite po najhujši vročini in v avtomobilu nimate klime, naredite več postankov v hladni senci in pri tem pijte veliko tekočine. Za sončarico so zelo dovzetni tudi dojenčki v vozičkih, zato voziček poleti vedno postavite v senco.
Veste, kako pravilno ukrepati pri krvavenju iz nosa?