Propolis kot naravna preventiva ali zdravilo je varen in zdrav način obrambe pred vrsto bolezni, povezanih z infekcijami. Obišči najbližjo lekarno in povprašaj, kakšne vrste preparatov priporočajo. Tinkturo si lahko naredimo tudi sami; pri čebelarju zaprosimo za malo propolisa, ki ga namočimo v alkohol (najmanj 70 %). Uživamo jo lahko enkrat dnevno, tako da par kapljic nakapamo na žličko sladkorja ali medu, kot so delale že naše babice.
Propolisovo izvrstno antibakterijsko delovanje
Proposlis ima izvrstne protibakterijske lastnosti, saj s temi mikroskopskimi nadlogami hitro pomete. Zelo pogosto se uporablja v ustni votlini, saj je blag in ne obremenjuje mehkega tkiva. Znanstveniki so ga v študiji primerjali s kalcijevim hidroksidom, ki se prav tako uporablja za zdravljenje infekcij. Ugotovili so, da je propolis mnogo bolj učinkovit od omenjene snovi. V tradicionalni medicini se je že od nekdaj uporabljal za zdravljenje prehlada in gripe, kar lahko pride prav v času spremenljivega aprilskega vremena.
Propolis dober tudi za kosti
Raziskovalci so pri svojem delu naleteli na zanimive rezultate. Propolis naj bi namreč pomagal pri nastajanju in ohranjanju zdravega kostnega tkiva. Določene sestavine, ki so prisotne v tej temni snovi, lahko ustavijo ali celo preprečijo osteoporozo. Ugotovili so namreč, da preprečuje vnetja, ki povzročajo osteoporozo, zaradi česar menijo, da bi se lahko uporabljal za zdravljenje bolezni povezanih z izgubo kostnega tkiva.
Propolis in alergije
Če nisi alergična na čebelje izdelke, je uživanje propolisa dober način za zdravljenje sezonskih alergij, saj blaži njihove simptome. Pri poizkusih na podganah so ugotovili, da zmanjšuje izločanje alergena histamina (enako vplivajo tudi zdravila antihistaminiki, ki jih predpisujejo zdravniki).
Propolis zdravi celo raka?
Zelo pogosta težava moških je rak na prostati, ki ga lahko preprečijo z uživanjem propolisa, saj zavira in preprečuje tvorbo rakastih celic te vrste. Podobno velja za celice raka na črevesu: le-te pod vplivom propolisa odmrejo, saj je zaradi zdravilnih učinkovin moten pritok sveže krvi do malignih celic, zdrave pri tem niso prizadete. Pri kemoterapiji odmrejo tako bolne, kot tudi zdrave celice, zaradi tega ima ta vrsta zdravljenja tako močne stranske učinke.
Zastrupitev s hrano in propolis
V nedavni študiji so znanstveniki preučevali vpliv propolisa na najobičajnejše vrste mikrobov, ki povzročajo zastrupitve s hrano (Campylobacter jejuni, Enterobacter faecalis in Staphylococcus aureus). Propolis zavira njihovo rast in s tem pomaga organizmu, da jih premaga in odstrani. Če si na potovanju ali obeduješ v doslej nepreizkušeni restavraciji, lahko torej po jedi preventivno vzameš odmerek propolisove tinkture.