Poleti je zaradi nizkega pritiska vrtoglavica precej pogosta
V poletnih mesecih se velikokrat zgodi, da ti naenkrat zmanjka tal pod nogami, vendar gre pri tem le za prehodno vrtoglavico, ki se običajno pojavi kot posledica nihanj temperature in vremenskih pogojev. Telo potrebuje čas, da se prilagodi vremenskim spremembam, zato lahko tudi pri povsem zdravih ljudeh nastopijo kratkoročne težave kot so slabost, utrujenost in vrtoglavica. Te težave so še posebej izrazite pri ljudeh z nizkim krvnim pritiskom, pri katerih visoke temperature in velika vlažnost pomeni dodatno znižanje pritiska, kar lahko povzroča omotico, vrtoglavico in celo nezavest.
Kdaj in zakaj se vrtoglavica sploh pojavi?
Težave lahko trajajo različno dolgo, odvisno od njihovega vzroka. Ko je vrtoglavica kratkotrajna, in je ne spremljajo hudi simptomi, kot so slabost ali drhtenje, le-ta ni razlog za pretirano skrb. Če pa se vrtoglavica pojavlja (pre)pogosto, je potrebno opraviti pregled in poiskati njen vzrok, saj je ta lahko simptom tako lažjih kot tudi težjih zdravstvenih težav.
Najpogostejši vzrok vrtoglavice so motnje v delovanju ravnotežnega sistema
Pri vrtoglavici gre največkrat za prehodne motnje v delovanju ravnotežnega sistema. Težave so sicer zoprne, niso pa nevarne. Najpogostejši vzrok za njen nastanek sta vnetji notranjega ušesa in živca za ravnotežje, ki sta večinoma virusni. Zapleti se pojavijo zaradi motenj prekrvavitve ušesa, ki so posledica različnih dejavnikov, kot je sladkorna bolezen, motnje v delovanju ščitnice, povišana maščoba v krvi, itd.
Za nenadne napade vrtoglavice je lahko kriva tudi Ménierova bolezen
Če imate nenadne napate vrtoglavice, ki trajajo tudi do več ur, poleg tega pa jo spremlja tudi slabost in omedlevica, gre lahko za Ménierovo bolezen, pri kateri gre za občasno povečanje tekočine v notranjem ušesu. Posledica je zvišan pritisk, ki povzroča motnje sluha in ravnotežja, zvonjenje v ušesih in vrtoglavica. Napadi Ménierove bolezni se pojavijo nenadoma in trajajo od nekaj minut do več dni, nato pa postopno izzvenijo.
Vrtoglavica je lahko simptom multiple skleroze
Bolezen, kot je multipla skleroza, zahteva takojšnje zdravljenje oz. lajšanje simptomov. Gre za trenutno še neozdravljivo bolezen osrednjega živčnega sestava, kamor spadajo možgani in hrbtenjača. Simptomi multiple skleroze se poleg vrtoglavice kažejo kot spremembe v delovanju mišic (težave pri hoji, okornost, tresenje, mišična oslabelost…) in spremembe občutkov (motnje vida, spomina in logičnega mišljenja). Pri 5 odstotkih bolnikov je vrtoglavica njen začetni simptom.
Vrtoglavica kot simptom ishemične možganske kapi
Tu vrtoglavica pogosto nastopi nenadno, ob tem pa so ponavadi pridruženi še drugi znaki centralne okvare kot so dvojni vid, motnje požiranja in izgovorjave, motnje koordinacije itd. Takojšnja zdravniška pomoče je v takšnih primerih nujna.