Slovenci pojemo 1 liter meda letno
Čebele in človek so povezani že od pradavnine, kar dokazujejo že jamske slike, nastale pred 20-30 tisoč leti. Med je naravno sladilo, ki je visoko cenjeno tako v prehrani kot tudi v zdravilstvu. Slovenci ravno v jesensko-zimskem času pojemo največ medu, povprečno 1 liter na prebivalca letno.
Gozdne vrste meda vsebujejo več mineralov
Med je zelo kompleksno živilo, saj je sestavljen iz kar 200 različnih bioaktivnih komponent, ki preventivno pomagajo proti razvoju bolezni ter izboljšajo imunski sistem. V njem najdemo dva osnovna sladkorja – glukozo in fruktozo. Med je tudi zakladnica vitaminov, kot so B1, B2, B6 in C ter mineralov. Več mineralov (kalij, natrij, magnezij) vsebujejo gozdne vrste medu.
Za kaj vse je med koristen?
Ste vedele, da redno uživanje medu preventivno pomaga proti zobni gnilobi in boleznih ustne sluznice? Za sijoč in zdrav nasmeh v vaši prehrani torej med ne sme manjkati. Odlično se obnese kot zdravilo proti raznim okužbam, saj ima antibakterijske in protivnetne učinke. V medu se nahajajo fenolne komponente in flavonoidi, ki so odlični antioksidanti in uspešno ščitijo naš organizem pred prostimi radikali.
Med je nepogrešljiva sestavina v maskah za obraz
Že tisočletja se uporablja tudi v kozmetiki. Odlično nahrani in matira kožo ter ji daje sijaj. Je nepogrešljiv v raznih pilingih in maskah za obraz. Poleti pa blaži sončne opekline in tudi razne kožne infekcije.
Nosečnice ga ne bi smele jesti
Zaradi svoje sestave je med primeren za vse tiste, ki se spopadate s sladkorno boleznijo. Strogo pa ga odsvetujem vsem nosečkam, doječim materam in otrokom do 1. leta starosti, saj se v medu nahajajo sporne bakterije Clostridium botulinum, ki so lahko za omenjene občutljivejše skupine ljudi celo usodne.