Zdravilni učinki rabarbare
Rabarbara vsebuje veliko C vitamina, njene korenine pa so uporabljali kot agresivno odvajalo več kot 5000 let. Korenine so bogate z antrakinoni, kot sta emodin in rein. To sta substanci, ki močno odvajata, kar pojasnjuje množično uporabo rabarbare kot shujševalnega sredstva. Rabarbara tudi pospešuje izločanje seča, njen sok pa lahko dajemo vročičnim bolnikom, ker zelo gasi žejo. Kompot, slajen z medom, krepi ljudi po preboleli bolezni. Sok zelo ugodno vpliva na zobno sklenino, uporabljali pa naj bi ga ljudje, ki jim sadni sokovi s svojo kislino povzročajo »skomine«. Rabarbare naj ne jemljejo nosečnice, doječe matere, bolniki s protinom ali z vnetim mehurjem. Nekateri ljudje ne prenesejo rabarbare, ker preveč draži sluznico v ustih in črevesju.
Uporaba rabarbare
V lekarni lahko kupimo koreniko v kosih ali v prašku; »tungunsko rabarbaro« pa gojimo pri nas na vrtovih. Uporabljamo le njene listne peclje, te pa režemo prvič junija, drugič pa septembra in oktobra. Listi niso v nobeni obliki užitni. Iz pecljev delamo kompot, sok ali marmelado, pogosto pa jo dodamo tudi v torte in pite. Ko rabarbaro združimo z jagodami, malinami, jabolki ali drugim sadjem, se okus še dodatno izboljša. V Ameriki in na Švedskemje rabarbara aktualna tudi kot sladkarija in sicer v obliki mehkih palčk, obdanih s sladkorjem. Iz rabarbare se lahko naredi tudi omaka k piščancu, jagnjetini ali lososu.
Recept: Kolač iz rabarbare in mandljev
Sestavine za kolač iz rabarbare in mandljev:
za biskvitni del:
- 125g masla sobne temperature
- 180 g rjavega sladkorja
- 3 jajca
- 190 g moke
- žlička in pol cimeta
- 1/3 žličke kardamona (poljubno)
- 70 g mletih madljev ali lešnikov
- 180 ml mleka
- žlička vanilijevega ekstrakta ali pol stroka vanilije
- v biskvit dodamo tudi približno 300 g rabarbare, ki jo narežemo na koščke
za rahli posip:
- 80 g hladnega masla
- 65gmoke
- 85 g rjavega sladkorja
- 40 g mandljevih lističev ali koščkov mandljev
Postopek priprave kolača iz rabarbare in mandljev:
Operite stebla rabarbare, jih olupite in narežite na koščke (1,5 do 2 centimetra velike koščke). Okrogli model za torto ali pito obložite s peki papirjem, premažite z maslom in pečico segrejte na 180 stopinj. Moko presejte v skledo skupaj s pecilnim praškom, cimetom in kardamonom. V drugi posodi z mikserjem premešajte maslo in sladkor, da dobite kremno zmes. Medtem ko miksate postopno dodajajte jajca. Potem mešanici jajc in masla dodajte moko in mešajte na roke. Dodajte še mlete mandlje, mleko in vanilijo. Vse skupaj dobro premešajte, da dobite homogeno zmes. Testo prelijte v pekač in po vrhu dodajte koščke rabarbare.
Posebej pripravite še rahli posip, tako da kar s prsti skupaj zdrobite hladno maslo in moko, da dobite drobtine, dodajte še sladkor in lističe mandljev in vse skupaj dobro nadrobite s prsti. Posip potresite po vrhu rabarbare. Kolač z rabarbaro in madlji pecite približno uro in 20 minut, a preverite že 10 minut prej, če je morda kolač že pečen. Preverite tako, da van zapičite zobotrebec in če je čist, ko ga izvlečete, je kolač pečen. Kolač, preden ga postržete, ohladite na sobni temperaturi. Po vrhu ga lahko potrosite s sladkorjem v prahu.