Pojav alergij v odrasli dobi
Mnogo ljudi je skozi svoje otroštvo brez težav spalo poleg svojega kužka ali muce, se v spomladanskih dneh brezbrižno sprehajalo med cvetočimi drevesi, zaprašene domače preproge ali zaves pa niso niti opazili. Vse dejavnosti večino življenja počnejo brezbrižno, potem pa se pri njihovih 20-ih ali 30-ih v prisotnosti domačih živali, prahu ali cvetnega prahu naenkrat pojavi kihanje in smrkanje. Prepoznaš sebe ali kakega svojega znanca v tej zgodbi?
Gre za enostaven pojav alergij, ki se lahko razvijejo v prav vsakem obdobju življenja. Strokovnjaki opažajo vedno več pojava alergij pri odraslih in obstaja kar nekaj razlag, zakaj se to zgodi.
Zdravnik odgovarja: Vzroki alergije pri odraslih
Odgovor na to, kaj pri odraslih sproži alergijske reakcije in kako je možno, da se alergije pojavijo šele v odrasli dobi, smo poiskali pri zdravnikih.
Filip Breskvar, dr.med.: »Vzroki za nepričakovane alergične odzive odraslih, ki pred tem niso imeli težav z alergijami, so dokaj neraziskani, obstaja pa kar nekaj zelo zanimivih teorij. Najbolj ironična razlaga morda tiči v dejstvu, da smo zahvaljujoč pretiranemu čistemu okolju med odraščanjem veliko manj izpostavljeni okužbam, s pomočjo katerih bi naš imunski sistem lahko razvil običajne mehanizme odziva na tujke, zato se lahko naše telo kasneje, ko odrastemo, pretirano odzove na sicer povsem neškodljive alergene, s katerimi se naš imunski sistem ni imel možnosti srečati v mladosti. Drugi razlog je lahko izpostavljenost alergenom, ko je bil naš imunski sistem oslabljen (to je še posebno pogosto pri nosečnosti ali pa pri daljših obolenjih), zato se razvije nepravilen imunski odziv na določeno snov, ki se lahko kasneje izrazi kot alergija.
Preberite si recept za naravni sok, ki vas bo obvaroval pred alergijami!
Razvoj nekaterih alergij je povezan tudi s samo starostjo, saj se razvijajo počasi, v začetku s povsem neopaznimi simptomi že v otroštvu, a v najstniških letih odraščanja zbledijo, nato pa kasneje v odraslem obdobju zaradi določenega alergena znova vzplamtijo in povzročijo nepričakovan imunski odziv telesa. Eden od vzrokov se lahko skriva tudi v naših genih, čeprav alergije ne podedujemo neposredno, lahko pa v navezavi s podedovanimi mehanizmi delovanja imunskega sistema podedujemo splošno povečano nagnjenje za razvoj določene alergije.
Zelo verjetna, čeprav še ne povsem dokazana, je povezava nekaterih alergij z vedno večjo vsebnostjo kemikalij v naši hrani, ki jih naš imunski sistem ne prepozna in zato povzroči alergično reakcijo v povezavi z določeno vrsto hrane. Včasih pa lahko alergijo pri odraslih povzroči že sama menjava okolja, v katerem živimo, če se preselimo v bolj industrializirano ali urbano okolico, kjer je v zraku več prašnih delcev in drugih alergenov, na katere naše telo ni navajeno. Podobno velja tudi za ljudi, ki so vse življenje prebivali v mestu in nato morebitna selitev na podeželje povzroči soočenje nepripravljenega imunskega odziva na številne nepoznane rastlinske pelode, kar povzroči alergijo.«
Ljudje z alergijami niso bolj izpostavljeni okužbi z novim koronavirusom!
Simptomi senenega nahoda
Prav v spomladanskem času, ko se narava prebuja, se pri ljudeh velikokrat pojavi alergija na cvetni prah, ki se kaže kot seneni nahod. Takrat se pojavi kihanje, suh kašelj, srbeč nos in oči, solzne oči in izcedek iz nosu. Simptomi so podobni prehladu, a trajajo dlje kot v primeru prehlada. Če si podobne spremembe opazila pri sebi, obišči zdravnika.