Vas mučijo pogosti glavoboli, močno bitje srca, neprestana utrujenost in imate krhke nohte? Morda vam primanjkuje železa.
Bodite pozorni na simptome
Pomanjkanje železa se največkrat pokaže pri osebah, ki zaužijejo premalo mesa ali pa imajo na splošno slabe prehranjevalne navade. Slabokrvnost zaznamuje majhna koncentracija rdečih krvnih celic (eritrocitov), nanjo pa lahko med drugim nakazujejo tudi simptomi kot so bleda koža, občutek telesne slabosti, konstantna utrujenost, pretirana zadihanost med telesno aktivnostjo, nespečnost, pogosti glavoboli, omedlevica, močno razbijanje srca ali razdraženost v počutju. Pogost znak pomanjkanja železa so tudi krhki nohti ter ranice v ustni votlini ali na kotičkih ustnic. Simptomi pomanjkanja železa so raznoliki in mnogi ljudje se zavoljo nepoznavanja pravega vzroka lotijo odpravljanja težave na napačen način. Če opazite katero od zgoraj naštetih težav, je priporočeno, da stopite do zdravnika in opravite analizo krvi, velikega pomena pa je tudi raznovrstna ter uravnotežena prehrana.
Izberite hrano, obogateno z železom
Rdeča pesa
Rdeča pesa je obogatena z antioksidanti, ki učinkovito krepijo ter obnavljajo kri, hkrati pa ji pripisujejo tudi pozitivne učinke pri uravnavanju krvnega tlaka, zniževanju holesterola ter delovanju jeter. Po rdeči pesi lahko posežete tudi, če opazite demineralizacijo zob (karies), starejši jo uporabljajo za zaviranje ateroskleroze ter staranja kože, mladi pa jo imajo rajši v obliki sirupa, ker ima ta zelo prijeten ter sladek okus.
Robide
Vino iz robid je v ljudski medicini prisotno že tako dolgo, da se bolj smatra za zdravilo kot pa za pijačo, saj uspešno odpravlja slabokrvnost, utrujenost in težave s prebavo ter cirkulacijo. Kadar je v vprašanju pomanjkanje železa, strokovnjaki prisegajo na deciliter tega temnega vina vsak dan pred kosilom.
Borovnica
Redno pitje soka gozdnih borovnic prav tako izboljšuje krvno sliko in dviguje raven železa v krvi. V primeru pomanjkanja železa, ga je dobro spiti deciliter ali dva dnevno pred jedjo.
Druga živila, obogatena z železom
Poleg rdeče pese, robid in borovnic lahko v telo vnesete železo tudi s špinačo, brokolijem, beluši, jajci, rjavim rižem, jetri, tofujem, suhimi slivami, marelicami, rozinami, perutnino, ribami ter višnjevim sokom.
Ne pozabite!
Železo je na voljo tudi v obliki kapsul in šumečih tablet z okusom črnega ribeza.
Če pijete kavo, čaj ali druge napitke, ki vsebujejo kofein, teobromin ali tanin, jih pijte eno do dve uri pred ali po obroku, saj te sestavine otežujejo absorpcijo železa iz hrane.
V primeru, da jemljete antibiotike, se o vnašanju dodatnih količin železa posvetujte z zdravnikom.