Folna kislina je nujna za nemoteno rast in zorenje rdečih krvnih telesc. Pomembna je tudi za presnovo beljakovin. Brez folne kisline ne bi mogli nastajati DNK in RNK, torej nosilki oziroma prenašalki dednega materiala celic.
Zadosten količine folne kisline so še posebej pomembne za nosečnice!
Pomanjkanje folne kisline se najprej pokaže kot slabokrvnost, saj je nastajanje rdečih krvnih telesc moteno. Pogosto so prizadete sluznice, kar se kaže v spremembah na pljučih, bronhijih, mehurju in na maternici. Hujše pomanjkanje folne kisline v nosečnosti poveča možnost splava, prezgodnjega poroda in prirojenih okvar.
Z normalno prehrano nosečnice povečane potrebe po folni kislini (ta je pri nosečnicah za 100% večja) ne morejo zadovoljiti, zato je priporočljivo, da jemljejo dodatke. Zdravila za epilepsijo, kontracepcijske tablete in nekatera druga zdravila zavirajo absorpcijo folne kisline.
Katera hrana je bogata s folno kislino?
Zelo veliko folne kisline je v zeleni listnati zelenjavi ter v rdeči pesi, cvetači in izdelkih iz polnozrnate moke. Najdemo jo tudi v fižolu, čičeriki, pomarančah, bananah in pšeničnih kalčkih. Razen če nimate nič proti surovim govejim jetrcem, je v mesnih izdelkih ne boste dobili. Folna kislina je namreč topna v vodi in zelo občutljiva na toploto. Če torej zelenjavo predolgo namakate ali kuhate, jo uničite. Zelenjavo in sadje jejte čim bolj sveže in surovo. Odlična rešitev so zeleni kašasti sokovi.