Na temo plavanja v mrzli vodi je bilo napisano že veliko. Trenutno najbolj aktualna je knjiga o metodi Wim Hofa , pred kratkem prevedena tudi v slovenski jezik. Če v spletnem brskalniku vpišete ‘cold water swimming’, dobite preko 300 milijonov zadetkov. Namesto vsem dostopnega enciklopedičnega znanja, na vprašanja, ki se ob tem “drznem” početju pojavljajo, odgovajata Ewa W. Bonin in Ana Lončar, mamici okrog 40-ih let, ki jima mrzla voda zbistri um in pomaga vzdrževati fizično kondicijo. Na vprašanja odgovarjata skozi prizmo lastnih izkušenj, podprtih z ugotovitvami strokovnjakov.
Z rednim plavanjem v mrzli vodi sta začeli aprila 2019, ko je voda imela približno 15 stopinj Celzija. Ob koncu poletja istega leta sta se odločili, da plavalne sezone ne bosta končali in tako nadaljujeta še danes.
V dveh letih sta začeli opažati številne koristi plavanja v mrzli vodi:
- izboljšan mišični tonus brez obremenitve sklepov in hrbtenice – to je prednost plavanja na splošno. Če je voda mrzla, človek dobi še dodatno motivacijo, za bolj intenzivno plavanje s katerim se želi segreti (v nasprotju z ležernim poletnim plavanjem, kjer je cilj ohladitev telesa);
- pospešeno kurjenje kalorij – človek ima dve vrsti maščobnega tkiva: rjavo in belo. Dandanes je ravnovesje med njima porušeno v korist bele maščobe. Rjava maščoba porablja energijo in tako sodeluje pri vzdrževanju telesne toplote. Na ta način lahko dolgoročno pripomore k izgubi odvečne telesne teže. Plavanje v mrzli vodi dokazano pomaga aktivirati rjavo maščobo.
- dvig splošne odpornosti – plavanje v mrzli vodi dokazano poveča število levkocitov (belih krvnih celic). Telo je izpostavljeno spreminjajočim se pogojem, na katere se odziva oz. proti katerim se z njihovo pomočjo bori. Če plavanje v hladni vodi za vas postane rutina, se bo vaše telo navadilo na spremembe, in lažje ter hitreje aktiviralo svoje obrambne mehanizme. In kot pravita Ewa in Ana, v zadnjih dveh letih nista bili niti enkrat prehlajeni, preden sta se začeli ukvarjat s tem športom, pa so ju prehladi in viroze ‘nadlegovali’ večkrat na leto.
- izboljšana cirkulacija – izpostavljenost mrzli vodi pripomore k boljši prekrvljenosti telesa in posledično zdravljenju vnetji ter blaženju bolečin. Zato je zmeraj bolj priljubljeno med profesionalnimi športniki, kot zaključni del treninga. Poleg naštetega, pomaga pri odpravi celulita in učvrsti kožo. Kot zanimivost lahko dodava, da nisva nič več ‘zmrzljivi’ kot večina žensk.
- boljše splošno počutje in dvig libida – plavanje v mrzli vodi pripomore lažjemu obvladovanju duševnih stisk, vključno z depresijo, ter na splošno k boljšemu počutju. Med tovrstnim plavanjem se aktivira proizvodnja endorfinov, tako imenovanih hormonov sreče, ki jih možgani največ proizvajajo takrat, ko je telo na pragu bolečine (da jo omilijo). Vsak plavalni podvig v hladni vodi je tudi svojevrstna zmaga – od tukaj prideta še samozavest in boljša samopodoba ter občutek kontrole, ki lahko vplivata na dvig libida.
- polnjenje ”baterij” s pozitivno energijo – čeprav med in po plavanju v mrzli vodi človek pokui veliko energije, telo in um ne postaneta utrujena. Prav nasprotno! Mrzla voda prebudi bolj kot jutranja kava, zaradi zgoraj omenjenih endorfinov pa dobiš voljo za ustvarjanje in zabavo. Ewa in Ana svojo dodatno energijo ‘vlagata’ v izdelavo kratkih videov, s katerimi poskušata na zabaven način promovirati ta šport preko youtube kanala 365coldswim.
- pomaga v boju proti degenerativnim boleznim kot sta demenca in Alzheimerjeva bolezen – po ugotovitvah znanstvenikov univerze Cambridge, telo, ki je izpostavljeno mrzli vodi, začne proizvajati protein RBM3 oz. protein ‘mrzlega šoka’ (ang. “cold-shock” protein), ki ima potencialno pomembno vlogo pri tvorjenju novih nevronskih povezav. Do končnih ugotovitev na tem področju bodo znanstveniki potrebovali še nekaj let (Could cold water hold a clue to a dementia cure? – BBC News)
- dostopnost – to ni zanemarljiva prednost, predvsem v obdobju pandemije, ko je telovadnicam in fitness centrom pogosto prepovedano obratovanje. Plavanje na prostem ne zahteva posebnega finančnega vložka za vstopnine oz. opremo. Poleg tega, človeka ne omejuje časovno – v jezeru, reki, morju, potoku itd. lahko zaplavaš ali skočiš kadarkoli, ko imaš nekaj prostega časa.
- občutek pripadnosti – ob izvajanju tega športa zagotovo skleneš nova poznanstva ter se povežeš z ljudmi, ki imajo podobne interese in izkušnje;
Ali sta uspeli vzbuditi vaše zanimanje za plavanje v mrzli vodi? Ali vas je zamikalo, da bi letos nekoliko prej odprli plavalno sezono? Spodaj si poglejte še nekaj njunih videov in morda vas dokončno prepičata, se opogumite in tudi sami skočite v mrzlo vodo. Kot ste lahko prebrali, so koristi res številne.