Fenolne spojine oblikujejo specifično prijetno aromo olja. Raziskave so pokazale, da imajo pozitiven vpliv na človeški organizem, saj ugodno vplivajo na ravnovesje med lipoproteini majhne in visoke gostote (LDL in HDL) ter tako zmanjšujejo možnost za nastanek kroničnih bolezni. Pripisujejo jim protivnetne, antikancerogene in protimikrobne učinke. Deviško oljčno olje je lahko prebavljivo, pospešuje izločanje želodčnih sokov in omogoča boljšo adsorpcijo vitaminov, zlasti vitamina E, omejuje razvoj ateroskleroze, zaustavlja razvoj osteoporoze in ohranja elastičnost kože.
Kako izbrati kvalitetno oljčno olje
Trgovine ponujajo veliko izbiro oljčnega olja, vendar moramo biti pozorni katero oljčno olje izbrati. Oljčna olja se zaradi visoke cene pogosto ponarejajo, zato so tržni normativi, v primerjavi z ostalimi olji, zelo strogi. Vsa deviška oljčna olja niso dobra. Vrsto oljčnega olja in kakovostne parametre se opredeljuje s kemijskimi analizami in senzoričnim ocenjevanjem. Senzorično se ocenjujejo le deviška oljčna olja.
Glede na vrsto tehnološkega postopka in kakovostne parametre se oljčna olja delijo v naslednje kategorije in podkategorije: deviško oljčno olje (ekstra deviško, deviško in lampante oljčno olje), rafinirano oljčno olje, oljčno olje in olje iz oljčnih tropin. Na steklenicah v maloprodaji lahko zasledimo različne kategorije, kot so: ekstra deviško oljčno olje, deviško oljčno olje, oljčno olje in oljčno olje iz oljčnih tropin.
Ekstra deviško olje je najboljše
Ekstra deviško in deviško oljčno olje je pridobljeno neposredno iz oljk, z mehanskimi postopki, razlika je le, da je ekstra deviško oljčno olje olje višje kategorije, brez senzoričnih napak. Tako olje lahko dobi tudi zaščiteno označbo porekla, vendar mora ustrezati višjim kriterijem, ki zagotavljajo kakovost in pristnost oljčnega olja. Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre z zaščiteno označbo porekla je pridelano, predelano in stekleničeno na območju Slovenske Istre. Samo na ekstra deviškem in deviškem oljčnem olju se lahko pojavi oznaka ”hladno stiskano”, kar pomeni, da je bilo olje pridobljeno pri temperaturi pod 27°C. Takšna olja ohranijo vse biološko aktivne snovi in pozitivno vplivajo na organizem.
Poleg surovega uživanja, je ekstra deviško oljčno olje primerno tudi za cvrtje. Zaradi ugodne maščobokislinske sestave, je olje stabilno tudi pri temperaturi cvrtja od 170°C do 180°C. Deviško oljčno olje, ki pa zaradi neustreznega skladiščenja, slabe kakovosti plodov in staranja ni primerno za prehrano, gre v postopek rafinacije. Tako rafinirano oljčno olje izgubi skoraj vse biološko pomembne snovi, ki so bile v plodu.
Ne kupujte cenenega oljčnega olja!
Kategorija oljčno olje je lahko za kupca najbolj zavajajoča, saj to je olje pridobljeno z mešanjem rafiniranega olja in deviškega oljčnega olja. Olje iz oljčnih tropin pa je mešanica rafiniranega olja iz oljčnih tropin in deviškega oljčnega olja. V takšnih oljih ni opredeljeno, kolikšen je delež posamezne vrste olja v mešanici. Pri nakupu moramo biti pozorni, da je olje shranjeno v temnih, steklenih steklenicah in da je na etiketi naveden rok uporabe. Rok trajanja oljčnega olja je običajno 18 mesecev. V tem času olje še ohrani bogato aromo.
Cenena olja ne morejo biti vrhunske kakovosti. Olja vrhunske kakovosti so pridobljena s kakovostnimi postopki obiranja in predelave oljk (ročno obiranje, nepoškodovani plodovi, optimalna zrelost plodov, ..). Takšna olja imajo bogato sadežno aromo, vonj in okus spominjajo na zdrave in sveže plodove oljk, jabolk, svežih mandljev, artičok in na sveže pokošeno travo. Oljčna olja so lahko tudi pikantna, zaradi visoke vsebnosti antioksidantov. Velikokrat potrošniki žarkost zamenjujejo s pikantnostjo ali za tipičnost oljčnega olja.
Katero olje izbrati, je odvisno od okusa potrošnika, pomembno pa je tudi poznavanje oljčnega olja, ki ga pridobimo z izobraževanjem in pokušanjem različnih vrst olja.
avtor: abcfit.si / Nika Slokar