Z naravnimi repelenti nad komarje
Insekti so v času poletja zelo neprijetna nadloga in ponavadi jih kar uspešno odženemo z repelenti različnih proizvajalcev. Resda so nekateri repelenti manj oljnati in imajo le malo neprijetnega vonja, vendar kadar ti niso pri roki, se lahko za lahkotnejše aktivnosti v naravi, na primer za pohajkovanje v parku ali aktivnosti okoli hiše, zaneseš tudi na naravne repelente. Ti so seveda manj učinkoviti, kadar je nevarnost pred ugrizi komarjev velika in v bližini jezer, močvirij ali v državah, kjer preti malarija, vseeno raje nanesi kemične repelente, saj so močnejši in se na koži ali oblekah obdržijo dlje kot naravni. Naravni repelenti bazirajo predvsem na rastlinskih izvlečkih, obranijo pa lahko pred komarji, klopi, muhami in ušmi.
1. naravni repelent: Olje limoninega evkaliptusa
Olje limoninega evkaliptusa je odličen in zelo učinkovit repelent tudi v okoliščinah večje izpostavljenosti komarjem in še nekaterim drugim insektom. A previdno, mnogi pogostokrat olje limoninega evkaliptus zamešajo z eteričnim oljem limoninega evkaliptusa. Tudi slednje je sicer v redu repelent, a malce manj učinkovit ter s krajšim časom delovanja. Ko enkrat na svojo kožo naneseš olje limoninega evkaliptusa, bo to delovalo približno 5 ur. Edina slabost tega naravnega repelenta je, da bi utegnil nadražiti kožo, uporaba pa je odsvetovana pri otrocih, mlajših od treh let.
2. naravni repelent: Sojino olje
Sojino olje je odličen naravni repelent, kadar je kombiniran z nekaterimi eteričnimi olji, na primer kokosovim in oljem geranije, dodati pa mu je potrebno tudi glicerin, lecitin in vanilin. Omenjena mešanica uspešno odganja komarje, klope in mušice, saj jih odbija njen specifičen vonj. Sojino olje s primešanimi dodatki je potrebno ponovno nanesti vsaki dve uri, če želiš z njim odgnati le komarje, pa ga lahko ponovno naneseš tudi šele po štirih urah od zadnjega nanosa. Prednost tega naravnega repelenta je njegova odpornost na vodo in pot, poleg tega pa tudi ne bo popacal oblek.
3. naravni repelent: Olje citronele
Olje citronele je eden najstarejših in najbolj priljubljenih naravnih repelentov rastlinskega izvora. Odbija komarje, mušice, klope in uši. Nanašati ga je potrebno vsako uro, saj zelo hitro izpuhti. Obstaja tudi možnost, da nadraži občutljivo kožo, ne sme pa se ga uporabiti pri otrocih, mlajših od treh let.
4. naravni repelent: Neemovo olje
Olje neema ali indijske melije je rjave barve in ima močan vonj, ki uspešno odganja komarje, uši in bolhe. Na kožo ga je potrebno nanesti približno vsake tri ure. Neemovo olje je zelo pogosta sestavina v vlažilnih izdelkih za kožo in ga po uporabi ni potrebno sprati kot ostale repelente, saj obenem kožo tudi neguje. Neemovo olje je kot zdravilo in blažilo bolečin pogosto uporabljeno v ajurvedski medicini.
5. naravni repelent: Eterična olja
Na kratki rok lahko se lahko pred komarji zavaruješ tudi z nekaterimi eteričnimi olji, recimo z oljem timijana, pačulija, poprove mete, geranije ali cedre. Eterična olja kot naravni repelenti sicer nimajo tako dolgih učinkov kot kemični repelenti in jih je potrebno nanesti bolj pogostokrat, vendar imajo lahko zelo prijeten vonj in so bolj blaga za kožo. Zdaj, ko veš, katera olja učinkovito odbijajo komarje in ostale insekte, morda lahko celo izdelaš svojo mešanico repelenta, ki bo imela vonj po tvojem okusu.