Ali zamrznjena hrana res izgubi vse vitamine?
Zagotovo bi najprej sklepali, da je sveža hrana veliko boljša za zdravje, saj vsebuje vse vitamine in minerale, medtem ko je zamrznjena hrana shranjena na drugačen način, kar spodbuja pomisleke, kaj se v tem stanju zgodi s hranilnimi snovmi. Vendar stvar ni tako črno bela, saj je že sam pojem zamrznjene hrane precej širok. Najprej je odvisno, za kakšno jed sploh gre.
Zamrznjeni cmoki ali štruklji so vsekakor manj zdravi od sveže hrane, vendar se tudi ne morejo primerjati z zamrznjeno zelenjavo ali sadjem, ki imata že sama po sebi več vitaminov in vlaknin kot jedi iz testa, pa naj bodo sveže ali zamrznjene. Zamrznjena hrana je pravzaprav nujna v tistem primeru, ko gre za transportiranje in shranjevanje takšne hrane, ki bi sicer, brez ohranja pri zelo nizkih temperaturah, propadla.
Zamrznjeni izdelki pravzaprav omogočajo raznovrstno prehrano, saj ponujajo tudi izdelke, ki jih sveže dobimo le v določeni sezoni, denimo jagode ali borovnice, v zamrznjeni obliki pa lahko v njih uživamo skozi celotno leto. Res, da zamrznjena hrana izgubi nekaj vitaminov, vendar pa jih večino ohrani, v tako shranjeni obliki pa zdrži po več mesecev.
Zamrznjena hrana ni slaba sama po sebi
O prednostih in slabostih zamrznjene hrane smo se pogovarjali tudi z nutricionistko Majo Jeereb, ki nam je razložila, v katerih primerih je takšna hrana boljša od tropske hrane, ki ima naslednje slabosti: “Transport iz oddaljenih dežel običajno traja kar dolgo, pri čemer sadje in zelenjava izgubita kar nekaj hranilnih vrednosti, preden pride takšno živilo na prodajne police, do kupca in nato na naš krožnik. Obenem so živilom zaradi ohranjanja vrednosti in dolgih transportov dodane kemične snovi, da »laže prenesejo« dolgo pot in čakanje na policah. To so glavni argumenti strokovnjakov, ki zagovarjajo zamrznjeno zelenjavo in sadje.”
Nutricionistka je opozorila, da zamrznjena hrana ni dobra ali slaba sama po sebi, temveč je pri tem pomembno sledeče: “V kakšnem stanju je živilo (kako sveže je ob začetku zamrzovanja, da ni že dodatno obdelano-blanširano), zelo pomembna je vrsta zamrzovanja – hitro zamrzovanje z dušikom je v redu, medtem ko je počasno zamrzovanje v skrinjah slabše, saj živila izgubijo veliko več vitaminov in mineralov. Pri slednjem membrane živil pokajo, zato tudi pri odtajanju nastaja več tekočine in živilo več izgublja. Pomemben je tudi čas zamrznjene hrane – za zelenjavo in sadje velja, da je dobro nekje do 3 mesecev.”
Sveža hrana je boljša od zamrznjene
V sodobnem času je veliko govora o tem, kakšna je najbolj zdrava hrana, pri čemer se poudarja pomen sveže, biološko predelane hrane, zamrznjena hrana pa sicer ni tako slaba, za kakršno jo ima večina, vendar mora izpolnjevati že omenjene pogoje. Nemška zdravnica Johanna Budwig poudarja, da je le živa hrana elektronsko bogata in tako deluje kot zdravilo, kar za zamrznjeno hrano ne velja.
Tudi Maja Jeereb je poudarila: “Jaz osebno sem mnenja, da je najboljše sveže, lokalno ekološko vzgojeno sadje in zelenjava, ki je zraslo na »domačih« tleh (v Sloveniji ali okolici), ki ni prepotovalo celega sveta.” Dodala je tudi: “Če bi merili le to, kaj nam pokažejo naprave, teoretično zamrznjena hrana ohrani precej hranilnih vrednosti (izgublja se pretežno vitamin C), ampak ker ljudje različno razumemo kaj je za nas zdrava prehrana, so pomembni predvsem tudi drugi dejavniki
Vprašati se moramo, kakšna je energija živila, ki je zamrznjeno: “Zamrzovanje dejansko spreminja energijo živil. Vsako sveže sadje, pravkar utrgano iz drevesa ali pobrano iz domače njive ima še veliko življenja v sebi, energije, medtem ko je skuhana, zamrznjena ali kakorkoli obdelana hrana “mrtva” hrana. Bistveno je vprašanje energije živila, ki ga le ta vsebuje, da ima koristi za naše zdravje. Priporočam uživanje sezonskega sadja, vseeno pa je včasih boljše uživati tudi zamrznjeno sadje kot pa nič.”
Povzetek: Zamrznjena hrana da ali ne?
Ne gre za preprosto vprašanje, zato tudi odgovor ni enoznačen. Vprašanje je, za kakšno vrsto zamrznjene hrane gre, saj je zamrznjena cvetača najverjetneje vseeno boljša in tudi manj kalorična izbira od denimo hlebca belega kruha, četudi svežega s krušne peči. Priprava zamrznjene hrane je precej enostavna in hitra, sicer pa so mnenja strokovnjakov deljena.
Naša sogovornica priporoča alternativo zamrznjeni hrani: “Za shranjevanje živil priporočam raje sušenje ali vlaganje v olivnem olju.”