Kaj je melasa?
Melasa je gosta temna tekočina, ki je stranski produkt pridobivanja sladkorja iz sladkornega trsa. Njena kalorična vrednost je enaka sladkorju in mnogim je njen močan okus zelo všeč. Velikokrat je uporabljena tudi v kulinarične namene, zlasti pri peki piškotov, vse do konca 19. stoletja pa je veljala za zelo priljubljeno naravno sladilo. Je prava zakladnica železa, kalcija, magnezija, bakra, mangana ter vitaminov B, zaradi česar ima učinkovite zdravilne učinke. Najbolj zdrava je najtemnejša melasa, svetlejša pa ima slajši okus, a so ji odvzete določene količine omenjenih snovi in vitaminov.
Za zdravo kri in veliko energije
V primerjavi s prehranskimi dopolnili železa, ki včasih lahko slabo vplivajo na kosti ter zobe, je melasa v primeru slabokrvnosti boljša izbira. Melasa je naravni vir velikih količin železa, ki pa bo poleg krvi izboljšal tudi vaše počutje ter vas napolnil z energijo. Zelo primerna je za vegetarijance in vegane, ki v telo ne vnesejo železa z mesom.
Za kosti, zobe in mišice
Ker je melasa obogatena s kalcijem, ta kraljevska tekočina poskrbi tudi za zdravje kosti, zob in pravilno delovanje mišic, vključno s srčno mišico. Ženske velikokrat posežejo po melasi v času menopavze, saj to obdobje zelo rado s seboj prinese tudi težave s kostmi.
Olajša simptome menopavze
Ob menopavzi prihaja do sprememb v telesu, vključno s pomanjkanjem mineralnih soli. Uživanje melase v času menopavze lahko olajša njene simptome, kot so PMS, krči, spremembe v razpoloženju in vročinske valove. Melasa naj bi zmanjšala tudi velikost fibroidnih tumorjev.
Za krepitev las
Nekateri prisegajo na melaso tudi pri krepitvi las. Potrebno jo je vmasirati v lase in lasišče ter tako pustiti eno uro. Rezultat so močni in zdravi lasje, ki naj bi zaradi uživanja melase (2 žlički na dan) tudi hitreje rasli. Opozarjamo pa, da je možen stranski učinek maske za lase iz melase rahla potemnitev las.
Previdno!
Če imate diabetes ali kožno tuberkulozo, se pred zdravljenjem z melaso najprej posvetujte z zdravnikom.