Zelje so, zaradi njegovih zdravilnih lastnosti, cenili že v starem Egiptu ter v rimskem imperiju in tudi naši predniki so prisegali nanj. V ljudskem izročilu velja za ‘domače zdravilo revežev’, saj je bilo zelje vedno ceneno živilo. Mnoge sodobne raziskave so potrdile njegove zdravilne učinke – naštejmo nekaj izmed njih:
Zdravilne lastnosti zelja
Zelje odpravlja strupe, deluje odvajalno, protivnetno, krepi telo in ga razkužuje. Surovo ali rahlo kuhano v pari je bogat vir hranilnih snovi, vitaminov A, B, C in E, kalcija, žvepla, silicija, magnezija in joda. Ker vsebuje veliko železa in joda, je zelje učinkovito sredstvo proti slabokrvnosti ter nam povrne moči, ko smo izčrpani od bolezni.
Uživanje zelja
Zelje spodbuja imunski sistem in tvorjenje protiteles, tako se lahko z juho ali čajem iz zelja obranimo pred prehladom, gripo ali kašljem. Žveplo, ki ga vsebuje, razkužuje dihalne pot. Zelo zanimiv pa je tudi regenerativen učinek zelja na razjede v prebavnem traktu. Redno uživanje surovega zelja ščiti pred rakom črevesja in pomaga pri vnetjih ter proti zgagi. Pomaga tudi pri obnavljanju jeter in uravnava vrednost sladkorja v krvi.
Preberite si še 4 slastne recepte za Martinovo pojedino.
Zelje za zunanjo uporabo
Zeljni listi učinkujejo blažilno, razkužilno in zdravilno ter pospešujejo izločanje strupov iz kože. Zeljni obkladki pomagajo pri celjenju ran, opeklin, turov, podplutb, razjed, mozoljev ter pikov in herpesa. Pripravimo jih tako, da velikim zeljnim listom odstranimo stržen, ter jih namočimo v vročo vodo ter jih nato povaljamo s kuhinjskim valjarjem. Nekaj slojev tako pripravljenih listov položimo na obolelo mesto in jih povijemo s povojem. Čez nekaj ur obkladke zamenjamo. Zeljne obloge so zelo koristne tudi pri lajšanju oteklin na sklepih. Če obkladek položimo na prsi, blaži kašelj, če ga pa položimo na spodnji del trebuha, lajša vnetje sečil. Z zeljnim sokom pa zdravimo opekline, pike žuželk, herpes in akne.