Sončenje v solariju ni bolj zdravo!
Mnenje, da je sončenje v solariju bolj zdravo od sončenja na soncu, je napačno, kar potrjujejo tudi slovenski farmacevti. Četudi se pri solariju morda izognete opeklinam in vam ne vzame več ur, pa je žarčenje solarija kar petkrat močnejše kot pri popoldanskem soncu. Vsi pa vemo, kako nevarno je lahko sonce.
Nevarnosti sončenja v solariju
Preden se odpravite v solarij, je dobro biti ozaveščen glede negativnih vplivov sončenja v solariju.
1. Epidemija kožnega raka
Po ZDA, Evropi, Novi Zelandiji in Avstraliji beležijo opazno porast kožnega raka (maligni melanom), predvsem pri mladih ljudeh, ki so se pretirano izpostavljali žarčenju v solariju pred 35. letom starosti. Če ste ljubitelj sončenja, bodite pozorni na vsako spremembo na koži. Materina znamenja je tudi na splošno priporočeno pregledati pri zdravniku enkrat na leto. Ljudem s svetlo kožo in veliko znamenji ali pegicami je sončenje v solariju odsvetovano.
2. Poškodba kože
UV žarčenje v solariju prodira globoko v celice kože in lahko kožo izsuši, naguba ali v ekstremnih primerih celo privede do opeklin. Zagorelost, ki jo ponudi dolgotrajno sončenje v solariju, je pogostokrat zelo drugačna od zagorelosti, ki jo ponudi sonce. Prva seveda deluje bolj umetno. Dermatologi zatrjujejo, da žarčenje v solariju lahko mutira kožne celice in veliko njih se solariju ne bi niti približalo.
3. Poškodba oči
Večletno redno sončenje v solariju brez uporabe zaščitnih očal, lahko privede do resnih poškodb oči in vnetja šarenice (pterigium), pri čemer je nujna operacija, da ne pride do oslepitve.
Komu je sončenje v solariju odsvetovano?
Sončenje v solariju je odsvetovano ljudem svetle polti, pri katerih koža le stežka porjavi ali pa je med sončenjem nagnjena k opeklinam. Prav tako tistim, ki imajo veliko materinih znamenj ali peg. Uporaba solarija je odsvetovana tudi mladim najstnikom in ljudem, ki imajo (v družini) kakršnokoli kožno bolezen oziroma jemljejo antibiotike, saj lahko žarčenje v kombinaciji z antibiotiki na koži povzroči izpuščaje. Daljša uporaba solarija je odsvetovana tudi nosečnicam.
Zlata pravila sončenja v solariju
Če se solariju kljub vsemu ne želite odpovedati, se vanj odpravite dobro seznanjeni in s pravim odnosom ter primerno zaščito.
1. Ne pretiravajte!
Seznanite se s svojim tipom kože in priporočeno minutažo sončenja v solariju glede na vašo polt. Sončenje v solariju je priporočeno le nekaj minutk na dan z 48- urnim premorom. Pri tem vsekakor uporabljajte zaščitna očala.
2. Pred uporabo zaščitite in očistite kožo
V solarij se ne odpravite z ličili, naparfumirani, namazani z dezodorantom ali kremami in pred uporabo solarija odstranite svoj nakit. Nekateri kozmetični preparati lahko v kombinaciji z UV žarki povzročijo alergijsko reakcijo, zato je bolje, če je koža povsem čista. Ne pozabite odstraniti tudi kontaktnih leč. Po sončenju v solariju bo vaša koža verjetno dehidrirana, zato lahko po sončenju uporabite hidratantno mleko za telo. Celo priporočljivo je. Lepotni saloni imajo po navadi na voljo izdelke, ki jih lahko nanesete tako pred sončenjem kot tudi po sončenju v solariju. Ne pozabite na zaščito pegic in redno pregledovanje kože.
3. Pozanimajte se o solariju
V salonu se pozanimajte o tipu solarija in raje izberite tip II ali III, kjer je UV žarčenje manj agresivno. Zahtevate lahko tudi kako dokazilo o kakovosti solarija, s čimer boste vedeli, da je solarij pravilno vzdrževan. Za higieno solarija mora biti ob napravi na voljo tudi pršilo in papirnate brisače, da se solarij pred in po uporabi obriše.
4. Ne nasedajte lepotičkam iz medijev
Čeprav zagorela polt morda deluje bolj privlačno, se za solarij ne odločajte zgolj na podlagi smernic iz medijev. Marsikatero zagorelo lepotičko pred slikanjem le potemnijo s pršilom, ki se še isti dan odstrani pod prho. Pri kakršnemkoli sončenju bodite raje previdni kot prenagljeni.