Pri nas nevarnih vrst ni
Vrste meduz, ki živijo v našem delu Jadrana – to so kompasna meduza, uhati klobučnjak, morski klobuk, morska cvetača, in mesečinka – so za človeka nenevarne, nekatere, predvsem mesečinke, pa lahko zadajo precej zoprne ožige. Ženska.si je raziskala, kako ukrepati ob ožigih meduz, sploh če potujete v eksotične kraje, kjer so meduze lahko bolj nevarne, kot doma.
Kako ukrepati ob ožigu meduze
Če je ožig meduze blažji oz. nimamo takojšnjega dostopa do medicinske pomoči ob hujših ožigih, si pomagajmo s temi ukrepi:
1. Ostanimo mirni!
Obstaja le malo vrst meduz, katerih ožig je za človeka lahko poguben, panika pa ne pomaga v nobenem primeru. Če potujemo v eksotične kraje, se je dobro pozanimati o vrstah meduz, ki tam živijo.
2. Spravimo se iz vode.
Ožigi meduz so lahko izjemno boleči in lahko vplivajo na naše plavalne sposobnosti.
3. Odstranimo ožigalke.
Najbolj enostaven način je, da na mesto ožiga nanesemo peno za britje in z britvico, rezilom noža ali s kreditno kartico postrgamo peno, kot bi se brili. Če ničesar od naštetega nimamo pri roki, ožig vsaj dobro sperimo z morsko vodo (nikoli s sladko vodo, saj ta spodbuja izločanje strupa). Opomba: Večje, dobro vidne ožigalke odstranimo s pinceto ali z rokavicami, preden ožig ‘obrijemo’. Nikar se jih ne dotikajmo z golimi rokami!
4. Onesposobimo preostale ožigalke.
Ožigalke, ki so ostale v koži, še naprej izločajo strup, zato jih je treba ‘deaktivirati’. Najlaže to storimo s solatnim kisom: gazo ali drugo tkanino prepojimo s kisom in obkladek položimo na mesto ožiga.
5. Odstranimo preostali strup iz kože.
Iz sode bikarbone in vode zmešamo pasto, ki jo nanesemo na mesto ožiga in prekrijemo z gazo ali drugo tkanino. Po možnosti in potrebi nekajkrat ponovimo vsakih 15-20 minut. Širjenje strupa lahko upočasnimo z ledenimi kockami, dokler nimamo na razpolago sode bikarbone.
6. Pomirimo razdraženo kožo.
Odpravimo se v lekarno po antihistaminične tablete in/ali mazila ter, če je potrebno, protibolečinsko zdravilo. Vprašajte za nasvet farmacevta, saj so v različnih državah na voljo različni izdelki.
7. Zdravniška pomoč.
Če žrtev kaže znake, kot so slabost, omotica, težave pri dihanju, bolečino v prsnem košu ali druge nenavadne simptome, gre morda za hujšo reakcijo, ki je lahko tudi smrtna. Nemudoma poiščite zdravniško pomoč!
8. Zaščita rane.
Pri hujših ožigih je treba rano pokrivati s čisto gazo, da bi preprečili okužbe, dokler se koža ne zaceli.
Ostali pomembni napotki ob ožigu meduze:
– Čeprav vas ožig srbi, se izogibajte praskanju ali tapljanju, saj s tem pospešite izločanje strupa iz preostalih ožigalk in njegovo širjenje.
– Reševalci iz vode imajo ponavadi pripomočke za prvo pomoč ob ožigih meduz. Poiščite njihovo pomoč, če je na razpolago.
– Lulanje na prizadeto mesto je znan prvi ukrep ob ožigih meduz, vendar načeloma ne pomaga – razen, če ste uživali ogromno vitamina C in je posledično vaš urin kisel. Raje uporabite kis za spiranje ožiga. Alternative za prvo spiranje so alkohol (manj priporočljivo) in močna raztopina sode bikarbone.
– Ali ste vedeli, da lahko strup meduze deluje tudi do šest mesecev? Nič nenavadnega torej ni, če na mestu ožiga še lep čas občutimo srbečico.