Se je vaš otrok blažje poškodoval na igrišču? Odrgnil koleno ali komolec? Ali pa se je to zgodilo vam? Če imate navado, da pri takšnih poškodbah na ramo lepite antibiotične obliže ali rano popršite z antibiotičnim sprejem, vas bodo rezultati nove raziskave še kako presenetili. Raziskava, ki so jo naredili v baltimorski pediatrični bolnišnici Johns Hopkins na 191 pacientih, starih med 6 mesecev in 18 let, je namreč pokazala, da antibiotiki niso prav nič vplivali na to, kako hitro so se rane in odgrnine zacelile oziroma so se rane brez njih zacelile še hitreje.
Voda in milo sta najhitreje zacelila odrgnine
Raziskavo so naredili tako, da so nekateri otrokom odgrnine in rane oskrbeli z različnimi antibiotiki, drugim pa zgolj z vodo in milom. Ugotovili so, da se je kar pri 95 odstotkih otrok rana zacelila v enakem času – in sicer po enem tednu. Zadostovalo bo torej, da rano očistite zgolj z vodo in milom. Raziskavo so sicer naredili zato, da bi primerjali učinkovitost različnih antibiotikov, ugotovili pa so, da enako pomagajo kot voda.
Kako torej oskrbeti odgrnine in rane otroka?
Bolj kot to, s čim zdravite rano, je pomembno, kako jo oskrbite. Vodja raziskave dr. Aaron Chen je dejal: “Dobra novica je, da se rana tako ali drugače zaceli po enem tednu. Še boljša pa, da za celjenje ne potrebujemo kemije. Starši naj očistijo ran z vodo in milom, jo osušijo in poskrbijo, da se rana ne inficira. Samo to je pomembno, da se rane in odgrnine hitro zacelijo.”
Pediater dr. George Siberry pa je poudaril: “Veliko zdravnikov predpostavlja, da morajo nujno rane oskrbeti z antibiotiki, da se ne inficirajo, zdaj pa imamo dokaz, da to ne drži. Še več raziskav pa bo treba narediti, da bomo ugotovili, kdaj točno jih potrebujemo in kdaj ne”