Mesquite cenjen že pri avtohtonih Južnoameričanih
Mesquite je drevo, ki spada med t.i rožičevce in raste na območju severne Mehike, jugozahodu ZDA ter Južne Amerike. Mesquite v višino zraste kar okoli 6-9 metrov, na njem pa rastejo stroki, napolnjeni s semeni.
Že avtohtoni prebivalci Južne Amerike so uporabljali ta semena, ki so jih so zmleli v moko, ki ima sladek, kakavu podoben okus. Zelo so ga cenili tudi prebivalci puščavskih predelov, ki so mesquite uporabljali kot izjemno hranilno jed.
Mesquite primeren tudi za diabetike
Mesquite je sladek in tako odličen za pripravo sladic, ker pa ne dviguje nivoja sladkorja v krvi, ga lahko uživajo tudi diabetiki. Tega se dobro zavedajo tudi Indijanci, pri katerih se je zaradi uvoza zahodnjaške, nezdrave in predelane hrane, zelo razširilo obolenje za sladkorno boleznijo. Številni so diabetes premagali prav s tem, da so belo moko in sladkor začeli zamenjevati z mesquitom.
Mesquite je tako odlično nadomestilo nezdravega sladkorja, poleg tega pa je tudi bogat z beljakovinami (vsebuje jih okoli 11-17 odstotkov), ter lizinom, ki deluje komplementarno s proteini, saj omogoča dobro vsrkavanje le teh. V mesquitu najdemo tudi veliko magnezija, železa, cinka, vlaknin ter kalcija, vsi pa so podporniki dobrega imunskega sistema. Mesquite, za razliko od umetnih sladil, ne vpliva na drastičen dvig sladkorja, z njim pa lahko tudi uspešno vzdržuješ idealno telesno težo.
Mesquite kot zdrav posladek
Mesquite v prahu ima podobno strukturo kot moka, vendar nekoliko gostejšo, saj je zdrobljen iz semen, okus pa spominja na kakav. Ker je odličnega in sladkega okusa, ga lahko uporabiš pri številnih receptih za sladice.
Tako je primeren za pripravo tort, piškotov, peko palačink in kruha, mesquite pa lahko dodaš tudi v jogurte, kosmiče, na sadno solato ipd. Čeprav vsebujejo stroki kar okoli 40 odstotkov sladkorja, pa je najbolj zanimiva lastnost mesquita ta, da ne le preprečuje nihanje sladkorja v krvi, temveč vpliva tudi na upočasnjeno vsrkavanje hranil in celo na boljšo prebavo.