»Doktor, ali lahko pijem kavo?« je eno med najbolj pogostimi vprašanj v Medicinskem centru Ljubljana.
Kava je postala del vsakdanjika, in tudi večina zdravnikov, ki jih osebno poznam, pije kavo. Dejstvo je, da se kavi pri večini bolezni ni potrebno v celoti odpovedati, potrebna pa je zmernost in pa predvsem opazovanje nas samih, kako na kavo reagiramo oz. kakšen spremembe kava pri nas po zaužitju povzroči.
Koliko kave je priporočljivo uživati?
V večini primerov se kava kljub bolezni ali določenim simptomom lahko uživa. Svetujemo 1-2 skodelici na dan, svetuje se pitje v jutranjih ali dopoldanskih urah, ne pa popoldne ali zvečer, ker sicer lahko povzroči motnje spanja. Namreč kava vpliva na adenozinske receptorje v možganih, ki stimulirajo budnost, poleg tega pa povzroča izločanje hormonov iz nadledvične žleze (adrenalin, noradrenalin, kortizol), in dolgoročno prekomerno uživanje kave lahko povzroči motnje našega naravnega hormonskega ravnovesja.
Kava doseže svoj učinek 15-30 minut po zaužitju. V kolikor kave nismo navajeni piti, ali se na novo odločamo za pričetek njenega uživanja, svetujemo, da se izmeri krvni tlak in srčna frekvenca pred zaužitjem in zatem se meritev ponovi čez 30 minut. V kolikor pride do povišanja krvnega tlaka za 5-10mmHg ali več, ravno tako srčne frekvence, utegnete biti občutljivi na kavo in se svetuje previdnost. Namreč matabolizem kave (oz. kofeina) je različen od človeka do človeka, eni so na kavo zelo občutljivi, drugi pa brez večjih težav prenašajo tudi večje količine kave. Vsekakor se odsvetuje uživati več kot 5 skodelic na dan.
Glede na to, da smo lahko od kave odvisni, se svetuje počasno zmanjšanje dnevne količine, npr. 1 skodelico manj na teden. Kofein je poleg kave prisoten še v nekaterih drugih živilih (kola, energetski napitki, čokolada, kakav …) in včasih niti ne vemo, da ga zaužijemo, učinek pa se sešteva. Kofein vsebujejo tudi nekatera zdravila (predvsem proti prehladu), zato v teh primerih svetujemo pogledati speficikacijo. Namreč preveč kofeina povzroči simptome nemira, nervoze, razburjenja, nespečnosti, slabost, bruhanje, rdečico in podobno. Poleg tega na bolj izrazit učinek kave vpliva tudi stres, zato se ob povečanem stresu svetuje zelo zmerno uživanje kave ali celo njena opustitev. Veliko ljudi ob kavi tudi kadi; kajenje oz. nikotin pa ravno tako dodatno poveča učinek kave, kar za telo ni dobro. Sicer je kajenje močan in neodvisen dejavnik tveganja za nastanek ateroskleroze in povišanega krvnega tlaka (in posledično zapletov, kot je npr. srčni infarkt, možganska kap itd. ), zato kombinacija kajenja in kave nikakor ni dobra. Vsem tistim, ki kadite, svetujemo resno razmisliti o opustitvi kajenja.
Kdaj se kava odsvetuje?
Pitje kave se odsvetuje: v primeru motenj srčnega ritma ali aritmij, v primeru želodčnih težav (npr. razjede na želodcu, GERB …), previdnost je potrebna pri osteoporozi (kava zmanjša absorbcijo kalcija), pri neurejenem krvnem tlaku, pri bolnikih z napredujočo angino pektoris ali takoj po miokardnem infarktu, previdnost je potrebna tudi v nosečnosti in pri doječih materah ter pri epilepsiji.
Ali kava poleg kofeina vsebuje še kaj drugega?
Da, vsebuje številne druge sestavine, med njimi so najbolj pomembni antioksidanti, ki ugodno vplivajo na upočasnitev ateroskleroze in vseh drugih vnetnih procesov v organizmu. Vsebuje tudi nekaj malo vlaknin, ki ugodno vplivajo na prebavo. Vsebuje pa tudi magnezij, ki pomaga pri prepričevanju razvoja sladkorne bolezni tip 2. Takšne učinke bo imela tudi kava brez kofeina.
Ali obstajajo tudi dokazi o ugodnem vplivu kave na kakšne druge bolezni?
Da, poleg preprečevanja sladkorne bolezni tip 2, obstajajo dokazi za ugoden vpliv kave na Parkinsonovo bolezen, cirozo jeter, Alzheimerjevo bolezen in še nekatere druge. Na splošno je do sedaj napravljenih več kot 19.000 študij o vplivu kave na zdravje in več je dokazov za njeno korist kot škodo.
Ali bi še na kaj opozorili? Da, predvsem na to, da preverite, koliko kalorij vsebuje kava, katero uživate. Namreč predvsem pri instant napitkih so kalorične vrednosti kavnih napitkov lahko zelo velike, kar se bo dolgoročno lahko odrazilo na povečanju telesne teže, zato previdno pri izboru kavnega napitka.
Medicinski center Ljubljana