Kaj je kronična obstruktivna pljučna bolezen?
Gre za bolezensko stanje trajno poškodovanih dihal, najpogostejši vzrok pa je kajenje ter vdihavanje cigaretnega dima ali drugih dražečih snovi. Prav ta bolezen je še en dokaz, kako škodljivo je lahko kajenje, in dober razlog, zakaj to slabo navado opustiti.
1. znak: Oteženo dihanje
Eden izmed pogostih znakov kronične obstruktivne pljučne bolezni je pomanjkanje zraka ali oteženo dihanje, ob katerem marsikdo pomisli, da je enostavno brez kondicije ali pa da so leta naredila svoje. Mnogi stanje vzamejo resno šele takrat, ko se utrudijo med hojo iz spalnice v kopalnico. Ključ ohranjanja zdravih pljuč je ohranjanje zdrave stopnje aktivnosti ali pa celo njeno povečevanje.
2. znak: Pogosto ali vedno hujše pokašljevanje
Seveda ob mrzlem vremenu vsakdo občasno zakašlja, vendar če kašelj postaja vedno pogostejši, se ga ne morete znebiti kar nekaj časa ali pa postane kroničen, potem je čas za obisk zdravnika. Pri kronični obstruktivni pljučni bolezni dihalne poti in bronhiji postanejo manj prožni in kadar se to zgodi, se stene dihal odebelijo ter proizvedejo več sluzi kot običajno, kar jih zamaši. Če opaziš kako neobičajnost, povezano s kašljem, obišči zdravnika.
3. znak: Jutranji glavoboli
Eden izmed skritih simptomov kronične obstruktivne pljučne bolezni je tudi zbujanje z glavobolom. To pomeni, da ponoči dihanje ni dovolj globoko, zato pride do zastajanja ogljikovega dioksida. Zaradi tega se žile v možganih malce razširijo, kar pa povzroča glavobol. Mnogo ljudi jutranjega glavobola ne poveže s pljučnimi težavami, saj navidez ta dva pojma nimata nič skupnega. Pa vendarle bi bilo dobro tudi v primeru pogostih jutranjih glavobolov obiskati zdravnika.
4. znak: Otečeni gležnji
Če kronična obstruktivna pljučna bolezen napreduje, vpliva tudi na delovanje srca, saj v krvnem obtoku prične primanjkovati kisika, ki ga pljuča težje dovajajo. To povzroči nabiranje tekočine v telesu, kar je najbolje vidno v primeru otečenih stopal in gležnjev. Ko srce ne more črpati dovolj krvi, da bi oskrbelo jetra in ledvice, ti organi ne morejo opraviti svojih osnovnih funkcij. Rezultat so otečeni gležnji.
5. znak: Težave s spanjem
Težave s pljuči vplivajo tudi na spanec, saj je v primeru slabega stanja pljuč težje zaspati, pa tudi težje je umirjeno spati celo noč. Namreč ležeč položaj pljuča prisili k intenzivnejšemu delu, zato si ljudje s pljučnimi težavami pogosto malce privzdignejo ležišče, ker tako lažje dihajo. Torej pogosto zbujanje ponoči, ki ga lahko spremljajo tudi težave z dihanjem ali občutek slabosti oziroma omotice ali glavobola, lahko nakazuje težave s pljuči.
6. znak: Modrikave ustnice ali nohti
Kadar ni dobre cirkulacije krvi, ni pravilnega dovoda kisika po celotnem telesu. V takšnem primeru lahko ustnice ali nohti dobijo modrikav ali siv odtenek. Pomanjkanje kisika je lahko vidno tudi okrog oči, kjer se lahko naredijo temni kolobarji. To sicer ni nujno znak težav s pljuči, a vseeno kliče po zdravniškem nasvetu.