Olivno olje
Gre za največkrat uporabljeno vrsto olja, ki se dobro poda k večini jedem, rahlo sadni okus pa se odlično kombinira tudi s solatami in kruhom. Olivno olje je dražje, vendar ima več zdravju koristnih snovi, saj pripomore k zniževanju nivoja slabega holesterola, krepi srce in preprečuje nastanek raka. Dnevno naj bi zaužili dve žlici olivnega olja, še posebej se priporoča ekstra deviško olje, ki ima sicer najbolj izrazito aromo in okus. Poleg tega je tudi najmanj predelano in vsebuje veliko antioksidantov ter vitamina E.
Olivno olje je vsestransko uporabna vrsta olja, saj je koristno tako v kuhinji, kot nadomestilo masla, npr. pri pripravi krompirja in zelenjave, poleg tega je učinkovit lepotni pripomoček. Lahko ga uporabite kot sredstvo pri pripravi obrazne maske za suho kožo, kot olje za nego telesa, za masažo ipd. Olivno olje je tudi odlična rešitev za krhke nohte ter za lase brez leska. Pazite le na to, da v primeru mastnega lasišča olje nanesite le na konice, ter pustite delovati vsaj eno uro.
Sončnično olje
Tudi ta vrsta olja ima nekaj zdravilnih lastnosti, vsebuje veliko vitamina A in D in beljakovin, nekatere raziskave pa so celo pokazale, da je pri zniževanju slabega holesterola učinkovitejše od olivnega olja. Vendar pa vsebuje povečano vrednost poli-nenasičenih maščob, ki znižujejo tudi vrednost koristnega holesterola, v prevelikih količinah pa lahko ogrožajo zdravo srce.
Sončnično olje pa ima kar nekaj koristi, saj se uporablja tudi za nego sončnih opeklin in različnih kožnih izpuščajev, pomagalo pa naj bi celo pri blaženju menstrualnih krčev. Sončnično olje je zelo primerno za peko, kot tudi za solatne polivke, iz njega so narejene majoneze in margarine, najdemo pa ga v številnih kozmetičnih proizvodih ter pri različnih aromatičnih oljih.
Sezamovo olje
Uporablja se predvsem v azijski kuhinji in ima veliko vitaminov ter mineralov, ki znižujejo možnost za bolezni srca in ožilja. Uporablja se predvsem za kuho, pri čemer je svetlo sezamovo olje primernejše za globinsko cvrtje, saj začne temna vrsta olja smrdeti že pri precej nižjih temperaturah.
Katerokoli sezamovo olje je primerno kot polivka za solate, pri čemer se svetla različica navzame okusa preostalih sestavin, temno kitajsko in indijsko sezamovo olje pa drugim jedem dodata svoj lasten okus.
Ta vrsta olja je primerna predvsem za pripravo kitajske hrane, npr. sladko-kislega piščanca, pri kuhanju pa ga jedem dodamo na koncu. Z razliko od olivnega olja ima precej močnejši okus, precej pa se ga uporablja tudi v kozmetiki, saj je dokazano, da ugodno vpliva na naelektrene lase, poleg tega pa zavira staranje.
Kokosovo olje
Ta vrsta olja ima zelo razveseljivo lastnost, saj vpliva na zmanjševanje maščob v telesu in posledično pospešuje hujšanje. Vsebuje namreč veliko kratko in srednje verižnih maščobnih molekul, ki na telo delujejo precej čudežno, saj ne redijo, ampak jih organizem zelo hitro pokuri, poleg tega se s tem pospeši delovanje metabolizma. Čeprav ima kokosovo olje sladko aromo, ni primerno le za pripravo sladic, npr. palačink, kolača ipd., temveč se poda tudi k azijskim jedem ter solatam.
Kokosovo olje ima številne odlične sposobnosti: krepi imunski sistem, pripomore k boljšemu vsrkavanju mineralov in vitaminov iz drugih živil, ter vsebuje kar 50 odstotkov laurične kisline, ki ugodno vpliva na zdravje srca. Prav tako preprečuje nastanek raka, skrbi za zdrave zobe, zaradi antibakterijskega efekta pa preprečuje vnetja nožnice.
Sojino olje
Tudi ta vrsta olja je pogosta sestavina azijskih jedi, še posebej tajske kuhinje, uporablja pa se tudi pri margarinah in majonezi. Sojino olje ni primerno za ljudi z alergijo na sojo, sicer pa zaradi neizrazitega okusa ni pogosto uporabljeno v solatah, ampak predvsem v mesnih jedeh.
Sojino olje ni drago, v zmernih količinah je povsem neškodljivo in ima zdravilne učinkovine, med drugim veliko vitamina E, poleg tega je primerno tudi za peko. Negativen sloves sojinega olja se je razširil predvsem zato, ker je pogosta sestavina predelane hrane, kar pa je že kompleksnejši problem.
Bučno olje
Vrsta olja, ki je bogata z vitamini A, B in C, D ter E, vsebuje veliko cinka, magnezija, kalcija in mangana. Bučno olje je koristen del prehrane, saj pomaga pri preprečevanju raka prostate, deluje proti parazitom, topi ledvične kamne in celo blaži simptome depresije. Tudi bučno olje vsebuje veliko antioksidantov in je naravni zaklad proteinov.
Bučno olje se dobro poda h katerikoli vrsti solate, uporablja se ga tudi pri peki, primerno pa je tudi kot dodatek proteinskih napitkov. Morda boste presenečeni, vendar se odlično poda tudi k vanilijevem sladoledu, k tuni in jajcem. Zanemarljiva ni niti uporaba bučnega olja v kozmetične namene, še posebej za glajenje kože, ki jo mimogrede nahrani tudi z minerali.
Katerokoli olje boste preizkusili, se zavedajte, da je najbolj zdravo v majhnih količinah in čim manj segreto, saj pri visokih temperaturah obstaja povečana verjetnost za spreminjanje sestave olj, kar pa lahko negativno vpliva na zdravje.