V današnjem hektičnem načinu življenja nas večina hodi spat v zelo poznih urah in zjutraj zgodaj vstaja. Toda ali ste vedeli, da če spimo manj kot 6 ur na dan, to povečuje tveganje, da nas zadane srčna kap?
Premalo spanca ni zdravo, preveč pa tudi ne
Znanstveniki so ugotovili, da ima moderen način življenja, ki narekuje, da čim kasneje hodimo spat in zjutraj spet čim bolj zgodaj vstanemo, zato, da dan lahko čim bolj izkoristimo in čim več naredimo, resne posledice za naše zdravje. Profesor Francesco Cappuccio iz Univerze Warwick Medical School je povedal: “Trend dolgega bedenja in zgodnjega vstajanja je kot tempirana bomba, zato je treba stvari takoj vzeti v svoje roke in ukrepati, da zmanjšamo te faktorje, ki ogrožajo naše življenje.” Istočasno pa znanstveniki opozarjajo, da je to, da spimo več kot 9 ur na dan, zgodnji znak, da nam grozi ena od srčnih bolezni. Če imate srčno bolezen, ste namreč bolj utrujeni in zaspani.
Pomanjkanje spanca vodi k večjemu apetitu po hrani
Raziskovalci so ugotovili, da imajo tisti, ki konstantno spijo manj kot 6 ur na dan, 50 odstotkov več možnosti, da doživijo zastoj srca in 15 odstotkov več možnosti, da jih zadane kap. Ugotovili so namreč, da premalo spanca uniči ravnovesje med dva ključnima hormonoma, ki nadzirata apetit. Pomanjkanje spanca zmanjšuje pomanjkanje določenega hormona v naši krvi, kar pomeni, da po jedi nismo potešeni. Istočasno zvišuje nivo drugega hormona, ki je zadolžen za spodbujanje našega apetita, torej postanemo še bolj lačni.Tisti, ki ne spijo dovolj, več jejo in imajo tako več možnosti, da se začnejo prenajedati, kar pa pripelje k večjemu tveganju za visok krvni tlak in srčne bolezni, ki vodijo k srčnemu infarktu in kapi. Strokovnjaki odraslim ljudem priporočajo, da spijo najmanj 6 ali 7 ur na noč, da bodo ostali zdravi.