Zakaj sploh dobimo vročino?
Vročina ali zvišana telesna temeperatura je vsaka temperatura telesa nad 37,0 °C. Vročino običajno spremljajo še potenje, mrzlica, glavobol, bolečine, izguba apetita in splošna oslabelost. Vročina je pravzaprav obrambna reakcija organizma na okužbo v telesu, saj telo z vročino zavre razmnoževanje in dejavnost povzročiteljev bolezni.
Kako vse lahko vročino zbijemo na naraven način?
Čeprav se najraje posežemo kar po tableteh za znižanje telesne temperature, so lahko naravna sredstva ravno tako učinkovita pri zbijanju vročine. Tukaj je nekaj načinov za zbijanje vročine, ki so jih ljudje uporabljali že davno preden so se pojavila temu namenjena zdravila:
1. način za zbijanje vročine: Obkladki s kisom
Zmešajte enako količino mrzle vode in sadnega kisa. S to mešanico prepojite kuhinjske krpe, jih ožemite in ovijte okrog meč. Čez meča ovijte še brisačo. Obkladke zamenjajte takoj, ko se ohladijo. Pomembno je namreč, da ostane pri zdravljenju celotno telo toplo, vključno z nogami. Obkladki pomagajo zato, ker ob izparevanju uravnotežijo temperaturo telesa.
2. način za zbijanje vročine: Obkladki s krompirjem ali s skuto
Zagotovo ste tudi vi kdaj, ko ste bili majhni, dobili kakšne krompirjeve obkladke na podplate. Zakaj ne bi tega načina zbijanja temperature uporabili tudi sedaj? Mehko skuhajte pet srednje velikih krompirjev. Položite jih na sredino kuhinjske krpe in ovijte z njimi stopala. Za prsne obkladke kuhinjsko krpo zavijte tako, da nastane približno 20 na 20 centimetrov velik zavojček. Za obkladek za vrat krompirjevo maso zavijte. Nato krompir previdno zmečkajte. Krpo dajte na prsi ali ovijte okrog vratu in fiksirajte s šalom. Ravno tako velja, da krompir odstranite takoj, ko ni več topel. Obkladki s krompirjem so učinkoviti zato, ker hranijo toploto in jo tudi kontinuirano oddajajo. Obkladki bodo enako učinkoviti, če jih pripravite s skuto.
3. način za zbijanje vročine: Temeljito se prepotite
Klasična zbijalca vročine sta lipov in bezgov čaj. Telesu pomagata čez noč premagati infekcijo. Dve čajni žlički cvetov polijte z vrelo vodo in pustite deset minut. Spijte pred spancem. Ko se boste ponoči potili, pazite le, da zamenjate mokro posteljnino s svežo.
4. način za zbijanje vročine: Dobra stara kokošja juha
Sestavine kokošje juhe delujejo antibakterijsko in zavirajo infekte zgornjih dihal. Vroča juha pa blaži bolečine udov. In da ne bo pomote: pri zbijanju vročine pomaga le doma pripravljena juha, instant juhe imajo znatno slabši učinek.
Kdaj morate obiskati zdravnika?
Ob vročini morate nujno obiskati zdravnika, če:
– je vročina višja od 39 °C
– vročina traja več kot tri dni
– vročino spremljajo krči, kašelj, težko dihanje in bolečina v predelu pljuč
– gre za otroka, mlajšega od treh mesecev
– izkašljujete rumeno sluz
– vas ob sklanjanju boli glava
– imate ob vročini tudi izpuščaje
– vročino spremljata slabost in bruhanje
– imate bolečino v ušesih
– čutite ob vročini tudi bolečino v ledvicah ali med uriniranjem