Sladkor je navaden strup
Eden izmed začetkov prepoznavanja sladkorja kot strupa za človeško telo sega v leto 1957, ko ga je kot takega definiral dr. William Coda Martin, ki se je ukvarjal z analizo strupov. Po njegovem mnenju so to kakršnekoli škodljive snovi (kemikalije, encimi itd) , ki lahko povzročijo bolezen v telesu. Tudi sladkor, še posebej refiniran, kar pomeni, da so iz njega odstranili nezaželene primesi: npr. vlakna, plesni, bakterije, pa tudi minerale, vitamine in beljakovine, spada med zelo škodljive strupe.
Tako obdelan sladkor vsebuje kar 99,9% saharoze, ki je zdravju škodljiva organska komponenta, ter prazne kalorije, kar pomeni, da smo po njegovem zaužitji kmalu spet lačni, kar pogosto spremlja tudi občutek izčrpanosti.
Zakaj je sladkor tako zelo škodljiv?
Dr. Martin je opozarjal prav na to: sladkor je strup, ker je oropan vseh hranljivih snovi, refiniran sladkor pa negativno vpliva na normalno delovanje telesnih celic, saj zaradi njega ne dobijo dovolj kisika. Dr. Martin je opozoril, da to lahko vpliva na moteno delovanje ožilja in možganov. Predelan, oziroma refiniran, sladkor nas le navidezno nasiti, v resnici pa naše telo popolnoma sestrada.
Sladkor vpliva na zastrupljanje in dehidracijo organizma, ker pa nam vzame številne koristne snovi, jih mora telo, v želji po samoohranitvi, začeti črpati iz globin. Tako sčasoma kostem in zobem začne primanjkovati kalcija, postopoma pa se sladkor začne nalagati v jetrih, kjer se uskladišči v obliki škroba. Ker so jetra sčasoma preobremenjena, se napihnejo kot balon, presežek škroba pa se v obliki maščobnih celic vrača v krvni obtok, ki to maščobo začne raznašati po našem telesu.
Negativni vplivi sladkorja na zdravje
Maščobne celice se nato začnejo nalagati na najrazličnejše predele našega telesa, še posebej nevarne so maščobne obloge okoli trebuha, saj povišajo možnost za srčni infarkt in nekatere druge bolezni. Vedeti pa moramo, da sladkor ni nevaren šele po dolgotrajnem vsakodnevnem uživanju, ampak se njegove negativne učinke lahko izmeri takoj.
Potem, ko smo si privoščili košček sladkorja, denimo mlečne čokolade, se že po nekaj urah dvigne nivo krvnega sladkorja, to pa lahko oslabi imunski sistem. Sladkor močno poruši ravnovesje mineralov v organizmu, to pa lahko vpliva na občutek stalne utrujenosti, celo depresije, tesnobe, pri otrocih pa povzroči hiperaktivnost (težave s koncentracijo in impulzivne reakcije).
Sladkor povzroča karies, debelost, akne, verjetno pa vas bo presenetilo tudi to, da so raziskave razkrile, da sladkor pospešuje staranje. Dr. Joseph Mercola namreč opozarja, da se sladkor v telesu pripne na beljakovine, zaradi česar se tvorijo nove zmesi, mešanice sladkorja in beljakovin, ki poškodujejo celice in pospešijo staranje.
Se moramo sladkorju v celoti odpovedati?
Moderna družba je vsekakor zasvojena s sladkorjem, k čemur je prispevala industrijska revolucija, ki nam je predstavila sladkor in na katerega smo se kaj hitro navadili. Žalostno je, da so s sladkorjem zasvojeni že otroci, zato velja razmisliti, kako ga omejiti in preprečiti številna obolenja. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) priporoča, da sladkor kot tak (ne samo predelan, ampak vseh vrst) ne bi smel predstavljati več kot 10% dnevno zaužitih kalorij. To za večino ljudi pomeni približno 50-60 gramov dnevno, ali 10-12 čajnih žličk.
Če si bomo zadali tak cilj, moramo vedeti, da je še najbolj zdrav naravni sladkor v sadju in medu, predelan sladkor pa si privoščimo le ob posebnih priložnostih. Tudi takrat izberite bolj zdravo alternativo in se raje posladkajte z rebrom temne čokolade, ki vsebuje manj sladkorja kot mlečna čokolada. In če ste mislili, da je rjav sladkor bolj zdrav, vas moramo razočarati, saj novejše raziskave dokazujejo, da je to zgolj bel sladkor, ki so mu dodali rjavi sirup, sicer pa je prav tako brez koristnih snovi.