Pomagajo probiotiki
Trebušni krči, driska, bruhanje, dehidracija, v najslabšem primeru lahko tudi smrt. Kaj storiti kadar se zastrupimo s hrano? Pomagajte si na popolnoma naraven način – s probiotiki. Probiotiki so živi mikroorganizmi, ki so dodani hrani. Njihova naloga je krepitev črevesnega in imunskega sistema, poleg tega pa izboljšajo prehransko in mikrobno ravnovesje v prebavilih. Kadar pride do zastrupitve s hrano, v želodcu in črevesju prevladajo patogene bakterije, ki navadno povzročijo krče, bruhanje in drisko.
Po katerih probiotikih poseči?
V fermentiranih mlečnih izdelkih, kot so jogurt, kislo mleko, kefir, je ogromno probiotikov in drugih mlečnokislinskih bakterij, ki bodo mikrofloro v črevesju uravnale in znižale število patogenih bakterij. Poleg tega redno uživanje fermentiranih mlečnih izdelkov dokazano znižuje raven holesterola v krvi in preprečuje raka na debelem črevesju, saj probitotične bakterije nase vežejo toksične in kancerogene snovi.
Pomagajo tudi pri izboljšanju prebave
Probiotiki in mlečnokislinske bakterije proizvajajo kratke maščobne kisline, ki povečujejo frekvenco izločanja blata, torej pomagajo tudi pri izboljšanju prebave.
Ste vedele, da imajo fermentirani mlečni izdelki tudi manj laktoze kot mleko? Laktozno intolerantni ljudje nimajo encima laktaze, ki bi prebavil mlečni sladkor – laktozo. Zatorej pa bistveno boljše prenašajo te mlečne izdelke.
Avtorica prispevka sem Urška Pavčnik. Leta 2012 sem izdala knjigo z naslovom Zdrava prehrana za nosečke. Na Ženska.si bom z vami delila koristne informacije v zvezi z živili, okusne recepte, z veseljem pa bom odgovorila tudi na kakšno vprašanje. Obiščite tudi mojo spletno stran.